تفاوت سئو و گوگل ادوردز

ادوردز و سئو یکی از اجزای اصلی موتور جستجوگر (SEM) هستند و در رقابت بازاریابی دیجیتال یک ابزار ارزشمند محسوب می شوند. موارد تفاوت سئو و گوگل ادوردز متعدد است و موقعیت ها و شرایطی وجود دارد که شما باید آنها را با هم و یا بصورت جداگانه (بسته به اهداف کسب و کار و بازاریابی خود) بکار ببرید که در این مقاله به آن اشاره می شود.

گوگل ادوردز  چیست؟

اگر در دنیای بازاریابی دیجیتال تازه وارد هستید، ممکن است عباراتی مانند PPC، ادوردز و شرایطی مانند CPC، پیشنهادات و کمپین ادوردز و… به گوشتان رسیده باشد. اینها همگی مربوط به پلتفرم تبلیغات گوگل یا گوگل ادوردز هستند که در این پست همه چیز واضح و کامل توضیح داده می شود.

گوگل ادوردز یک پلتفرم تبلیغاتی متعلق به گوگل است که تبلیغ کنندگان می توانند از آن برای قرار دادن تبلیغات خود در صفحات نتایج جستجوی گوگل، دیگر محصولات گوگل (یوتیوب، جیمیل و غیره) و گوگل ادسنس که در آن هزاران وب سایت دیگر که در برنامه ادوردز تحت عنوان ناشر شناخته می شوند، استفاده کنند.

در ابتدای امر نیاز به یک اکانت گوگل ادوردز است که در آن تنظیمات تبلیغ گوگل صورت گیرد. به عنوان تبلیغ کننده، می توانید مشخص کنید زمانی که کاربر گوگل روی تبلیغات شما کلیک کند (هزینه هر کلیک یا CPC) یا هنگامی که افراد آگهی شما را مشاهده کنند (CPM یا هزینه هر هزار impression) از شارژ اکانت گوگل ادوردز شما کسر شود. کل سیستم ادوردز به عنوان یک حراج بزرگ عمل می کند که در آن تبلیغ کنندگان برای بدست آوردن رتبه های بالاتر گوگل و جایگاههای تبلیغاتی بالاتر رقابت می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اکانت گوگل ادوردز مقاله گوگل ادوردز چیست را مطالعه نمایید.

سئو چیست؟

سئو یا بهینه سازی سایت برای موتور جستجو مجموعه عملیاتی است که برای به دست آوردن رتبه بندی بهتر در صفحات نتایج موتور جستجو گوگل، یاهو، بینگ و دیگر موتورهای جستجو، انجام می شود. برای رسیدن به این هدف، باید مطمئن شوید که وب سایت شما نزدیک به پارامترهای مورد نظر گوگل یا دیگر جستجوگرها است.

در سالهای قبل الگوریتمهای گوگل مانند امروز تا این حد پیشرفته نبودند و برخی از سایتها بدون در نظر گرفتن راحتی کاربران و کیفیت محتوا اقدام به انجام کارهایی میکردند که گوگل را به اشتباه بیاندازند و رتبه سایت خود را افزایش دهند. اما بعد از گذشت زمان و اصلاح ساختار الگوریتمهای سئوی گوگل، این نقیصه به تدریج برطرف شده و امروزه وبسایتها راهی بجز درست کار کردن برای افزایش رتبه سایت خود ندارند.

اما ایده اصلی در اصول سئو این است که یک وب سایت سریع و کارآمد با محتوای منحصر به فرد داشته باشید که تجربه خوبی برای کاربر نهایی ارائه می دهد. در واقع آن چیزی که موتورهای جستجو از یک سایت خوب توقع دارند این است که طراحی سایت را برای کاربر انجام دهند نه گوگل.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سئو مقاله سئو چیست را مطالعه نمایید.

 

تفاوت جایگاه سئو و گوگگل ادوردز در صفحه اول گوگل

تفاوت سئو و گوگل ادوردز

تفاوت سئو و گوگل ادوردز در چند مورد ارائه می شود:

  • ادوردز برای سایت ها و وب سایت های گوگل است در حالی که اصول سئو برای همه موتورهای جستجو از جمله بینگ، یاهو و مخصوصاً گوگل قابل استفاده هستند.
  • ترافیک حاصل از ادوردز پرداختی است در حالی که ترافیک سئو رایگان است.
  • تبلیغات ادوردز در بالا و پایین نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شود و شما می توانید یکی از آن موقعیت های تبلیغاتی را با پرداخت هزینه ای معقول دریافت کنید، اما با سئو باید کار بسیار سخت تر برای بدست آوردن یکی از موقعیت های بالا در نتایج جستجوی ارگانیک انجام دهید.
  • ادوردز سریعتر از سئو است زیرا می توانید تقریبا بلافاصله کمپین های تبلیغاتی را ایجاد کنید و شروع به گرفتن ترافیک هدفمند کنید. در حالی که با استفاده از سئو برای رسیدن به رتبه بندی خوب شما زمان بیشتری نیاز دارید (مخصوصا برای وب سایت های جدید).
  • با استفاده از ادوردز، بازدهی ROI را به راحتی محاسبه کنید در حالی که سئو با مشکل مواجه است زیرا عوامل متعددی وجود دارد که ایفای نقش می کنند و مانند ادوردز نیست که فقط صرف هزینه تبلیغات و درآمد در آن تاثیرگذار باشد.
  • هنگامی که کمپین های تبلیغات ادوردز را متوقف می کنید، ترافیک شما بلافاصله متوقف می شود، اما هنگامی که شروع به گرفتن ترافیک طبیعی با استفاده از سئو می کنید، این امر در بلند مدت ادامه خواهد یافت و به این راحتی متوقف نمی شود.
  • با استفاده از ادوردز می توانید چند کلمه کلیدی را در همان زمان هدف قرار دهید، در حالی که با سئو شما نهایت می توانید بر چند کلمه کلیدی محدود (که بهتر است محبوبترین کلمات باشند) تمرکز کنید.
  • با استفاده از ادوردز می توانید در سایر وب سایت های گوگل و وب سایت هایی که از گوگل ادسنس استفاده می کنند تبلیغ کنید اما نتایج جستجوگرها فقط برای صفحات نتایج جستجو است.

برای شما کدام بهتر است؟

اینکه برای کسب و کار شما کدام ابزار بهتر است یک سوال اساسی و گسترده است. بهتر است جواب این سوال را به کمی بعد موکول کنیم.

شرکت های جدید

شرکت های جدید با ادوردز می توانند شروع کنند.

فرض کنید شرکت شما در روزهای ابتدایی شروع فعالیت خود است و تصمیم دارید که در طریق سئو اقدام به جذب مشتری کنید. یعنی سایت را طراحی کنید و سپس روی آن بهینه سازی انجام دهید، و بعد از مدتی سایت به صفحه اول گوگل رسید، آنوقت جذب مشتری کم کم شروع شود. سوال مهمی که اینجا مطرح می شود این است که آیا در این مدت شرکت کار نکند و نیروها بیکار بنشینند؟ مسلماً خیر. نباید این اتفاق بیافتد. بزرگترین تفاوت سئو و گوگل ادوردز این است که می تواند سریعتر نتایج را تولید کند و در شروع فعالیت بهترین گزینه است.

ادوردز ایده آل برای راه اندازی و شرکت های جدید است که می خواهند برای رسیدن به اهداف ترافیکی به سرعت به منظور فروش، پیدا کردن مشتریان جدید و یا حتی برای آزمایش محصولات، روش ها، اثربخشی وب سایت و هر جزء دیگر در روند فروش و یا بازاریابی خود.

شما باید برای هر بازدیدکننده ای که از ادوردز دریافت می کنید پرداخت انجام دهید و این همان دلیلی است که برخی ادوردز را تبلیغات کلیکی گوگل می نامند. اما اگر بازار شما به اندازه کافی سودآور باشد، می توانید سرمایه گذاری در آنرا را توجیه کنید و اهداف کسب و کار خود را برآورده کنید.

در صورتی که عاقلانه و با دقت از ادوردز استفاده کنید، به موفقیت ختم می شود. شروع به خرج کردن پول در ادوردز بسیار آسان است و اگر ابزارهای نظارتی و کنترل مناسب نداشته باشید، و یا بسترهای لازم برای ارائه خدمات و محصولات وجود نداشته باشد، به جای سود زیان مالی نصیب شرکت شما می شود. آنچه که من همیشه به مشتریانم در مورد ادوردز می گویم این است که اگر شما از آن به درستی استفاده نکنید، مانند بازی قمار در یک کازینو است.

شرکت های قدیمی

همانطور که گفته شد برای شروع کسب و کار ادوردز بهتر است زیرا سریعتر است، اما این دلیل نمی شود که در این زمان روی سئوی سایت کار نکنید. باید با سئو، بازاریابی محتوا و رسانه های اجتماعی برای حصول بهترین نتایج کار کنید. این سه ابزار جزء ملزومات موفقیت شما در دراز مدت هستند. بازاریابی محتوا به شما در ایجاد محتوای مناسب و پرمخاطب کمک می کند، سئو به شما کمک می کند محتوای خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید و ترافیک طبیعی بیشتری کسب کنید و با استفاده از رسانه های اجتماعی محتوای بهینه سازی شدهخود را به مخاطبان بیشتر نمایش دهید. آیا نباید همزمان از ادوردز و سئو استفاده کنیم؟

بعضي افراد معتقدند كه وقتي شما با سئو صفحه اول گوگل را بدست مي آوريد، دیگر لازم نيست كه از ادوردز استفاده كنيد، اما اين روش اشتباه است. حتی اگر رتبه بندی خوبی داشته باشید، همچنان می توانید از ادوردز استفاده کنید و برای کلمات کلیدی مشابه که ترافیک سئو دریافت می کنید از ادوردز بهره ببرید.

شما می توانید عملکرد کمپین های ادوردز خود را اندازه گیری کنید و اگر سودآور باشند حتی می توانید بودجه روزانه آنها را برای جذب مشتری بیشتر افزایش دهید.

با خواندن مطالب فوق به تفاوت سئو و گوگل ادوردز پی بردیم. حال می توان پاسخ این سوال را داد: سئو بهتر است یا ادوردز؟

پاسخ ساده است، هر دو . ادوردز و سئو رقیب یکدیگر نیستند، بلکه دو ابزار قدرتمند در انبار مهمات بازاریابی دیجیتال شما محسوب می شوند. از ادوردز هنگامی که می خواهید به سرعت ترافیک دریافت کنید بهره ببرید، و از سئو زمانی که میخواهید به صورت طولانی مدت نتیجه بگیرید.

منبع: reliablesoft.net

حتما ببینید

بازاریابی غیرحضوری چیست؟

بازاریابی غیرحضوری چیست؟ بررسی مزایا و انواع آن

بازاریابی غیرحضوری نوعی از بازاریابی است که در برابر بازاریابی حضوری و بازاریابی مستقیم قرارمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *