ضد تبلیغات چیست؟ بررسی انواع روش های ضد تبلیغات

ضدتبلیغات چیست؟

ضد تبلیغات یک استراتژی تبلیغاتی است که انگیزه های پنهان شرکت ها را تجزیه و تحلیل می کند و کمپین های تبلیغاتی های آنها را زیر سوال می برد. یک کمپین ضد تبلیغات به مصرف کنندگان کمک می کند تا واقعیت پشت پرده تبلیغات را ببینند و به آنها  درباره یک پیام تبلیغاتی، آگاهی می دهد. در واقع کمپین های بازاریابی مبتنی بر ضد تبلیغات، قصد دارند با تضعیف پیام های تبلیغاتی محصولات ناسالم، از مصرف کنندگان محافظت کنند.

ضد تبلیغات
یک ضد تبلیغ برای سیگار

ضد تبلیغات چگونه کار می کند؟

به عنوان مثال، شرکت های مواد غذایی، میلیارد ها دلار صرف می کنند تا جوانان را به مصرف کنندگان مادام العمر مواد غذایی خود تبدیل کنند. بسیاری از شرکت ها محصولات خود را برای آنچه که در واقع هستند، نمی فروشند، آنها در واقع درحال فروش احساسات هستند. وقتی صحبت از بازاریابی می شود، احساسات می توانند بسیار مؤثرتر از واقعیت ها باشد. ضد تبلیغات از سایر احساساتی که محصولات را در یک دید واقع بینانه تر قرار می دهد، جذاب تر است. اگر بدانیم که شرکت ها بعضی اوقات بر خلاف منافع ما عمل می کنند، احساس عدالت ممکن است ما را به اجتناب از محصولات آنها سوق دهد.

ضد تبلیغات قدرت احساسات منفی مانند عصبانیت و انزجار را نسبت به یک تبلیغ در مخاطب بیدار می کند. همچنین مخاطب را به سمت ارزشهای مثبتی مانند تمایل به عدالت اجتماعی سوق می دهد. اگر تشخیص دهیم که شرکت ها گاهی بر خلاف منافع ما کار می کنند، احساس عدالت ممکن است ما را به سمت اجتناب از محصولات آنها سوق دهد، و این اساس کار ضد تبلیغات است.

 

نحوه اجرای ضد تبلیغات

ضد تبلیغات و تبلیغات با یکدیگر رابطه ای مستقیم  دارند. ضد تبلیغات در موقعیت هایی به کار می رود که با اقدامات تبلیغاتی موجود مقابله کند. بنابراین درک اولی نیاز به درک روشنی از دومی دارد. تبلیغات در اصل یک تلاش آگاهانه و منظم برای شکل دادن به ادراک و دستکاری در شناختها و رفتار مستقیم مخاطب برای دستیابی به پاسخی دلخواه است و اهداف مورد نظر یک برند یا سازمان را پیش می برد. اما ضد تبلیغات درواقع  تبلیغات را نادرست توصیف می کند و به مخاطب هدف این آگاهی را می دهد که به ماهیت پیام تبلیغاتی مورد نظر فکر کند یا با آن تبلیغات مقابله کند.

یک نمونه ضد تبلیغات برای فست فود
یک نمونه ضد تبلیغات برای فست فود

۴ روش اصلی ضد تبلیغات

ضد تبلیغات پیام هایی را برای رد و یا مخالفت با پیام های تبلیغاتی پخش می کند، بنابراین بسیاری از روش های تبلیغاتی، در گسترش ضد تبلیغات، موثر هستند. با این حال، ضد تبلیغات از چند تکنیک منحصر به فرد استفاده می کند که در حمله به اعتبار تبلیغات و توانایی تاثیرگذاری بر مخاطب هدف موثر است.

۱- تجزیه و تحلیل تبلیغات

این روش با جمع آوری و تجزیه و تحلیل کامل تبلیغاتی که قرار است مقابله با آن صورت گیرد، آغاز می شود. برای مقابله با پیام تبلیغاتی، درک کامل پیام، شناخت مخاطبان هدف و آگاهی از اهداف تبلیغ ضروری است. موفقیت در ضد تبلیغات نیاز به تلاشی جامع و نظارتی دقیق بر جمع آوری اطلاعات دارد که نمونه هایی از انواع تبلیغات مضر را شناسایی و فهرست کند. این روش اولیه مقابله با تبلیغات از متخصصان در طیف وسیعی از رشته ها بهره می برد و شامل عملیات روانشناسی شناختی، علوم اجتماعی، انسان شناسی، مسائل فرهنگی و غیره می باشد. تجزیه و تحلیل دقیق تبلیغات می تواند به درستی اثر تبلیغات را از بین ببرد.

برای تجزیه و تحلیل دقیق تر یک تبلیغ، یافتن پاسخ سوالات زیر الزامی است:

  • مخاطبان هدف چه کسانی هستند؟
  • مبلغین به دنبال چه اهدافی هستند؟
  • چه دستاوردی از این تبلیغات حاصل می شود؟
  • این تبلیغات چگونه به افراد آسیب پذیر ضربه می زند؟

 

۲- آشکار کردن منشاء واقعی تبلیغات

سه نوع تبلیغ وجود دارد که بسته به نحوه اجرای آنها، متفاوت است. تبلیغات سفید، تبلیغاتی با منشاء آشکار است و عموما به عنوان تبلیغات آشکار طبقه بندی می شوند. تبلیغات پنهان شامل تبلیغات خاکستری است که در آن منبع فاش نمی شود و تبلیغات سیاه، تبلیغاتی است که مبداء کاذبی در آن ابراز وجود می کند. در تبلیغات خاکستری وسیاه، منشاء پیام به نوعی پنهان است. غالبا اعتبار یک پیام تبلیغاتی بستگی به پوشاندن منشا واقعی پیام دارد تا مخاطب آن را به عنوان یک ارتباط بی طرفانه بپذیرد.

غالبا تبلیغ کنندگان شخصیتی را ایجاد می کنند که “قابل اعتماد و معتبر” برای مخاطب هدف باشد. این کار احتمال باور پذیری پیام را افزایش می دهد و بر عملکردها و دیدگاه های مخاطبان تاثیر می گذارد. در اینجا کاراصلی یک کمپین ضدتبلیغات این است که منشاء واقعی تبلیغات را فاش کند و مخاطب مورد نظر را به سرعت از حقیقت و ماهیت این نوع تبلیغ آگاه کند.

یک ضد تبلیغ در رابطه با مصرف بی رویه شیرینی جات
یک ضد تبلیغ در رابطه با مصرف بی رویه شیرینی جات و ابتلا به دیابت

۳- نشان دادن خطاهای تبلیغاتی به عموم

تبلیغ کنندگان معمولا از تبلیغات فرهنگی، بازاریابی عصبی و سایر عناصر روانشناسی شناختی برای شکل دادن به پیام های تبلیغاتی خود برای تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب هدف، سوء استفاده می کنند. به این معنا که آنها می توانند یک پیام تبلیغاتی را در منطق مخاطب هدف وارد کنند تا آن پیام را باورپذیرتر و معتبرتر جلوه دهند. به طور خاص، مبلغان به عمد از خطاها در استدلال ها استفاده می کنند تا به احساسات مخاطبان خود ضربه بزنند. هنگامی که یک کمپین ضد تبلیغات خطاهای تبلیغ کننده را مورد قضاوت قرار داده و آنها را برطرف می کند، پیام تبلیغاتی قدرت خود را از دست می دهد.

این یک روش موثر ضد تبلیغات است. ضد تبلیغ به همان روشی آشکار می شود که منشاء واقعی یک پیام تبلیغاتی را نشان می دهد، زیرا تبلیغ کننده را به عنوان دروغگو در معرض نمایش قرار می دهد و از اعتبار آن می کاهد. علاوه بر این، وقتی از استدلال های منطقی در استدلال خود استفاده کنیم، مخاطبان هدف به زودی پیام هایی را که مبتنی بر این استدلال معیوب باشد، رد می کنند.

 

۴- انتشار تبلیغات برای مخاطبان دیگر

تبلیغات موثر برای مخاطبان خاص طراحی شده است و هنگامی که برای گروه دیگری به اشتراک گذاشته می شود، این تبلیغات به وضوح به عنوان یک پیام تاثیرگذار نشان داده می شود. برخی از مخاطبان با سواد هستند و تکنیک هایی که روی مردم نسبتا کم سواد جواب می دهد، روی آنها بی اثر است. هنگامی که یک کمپین ضد تبلیغاتی یک تبلیغات را که برای مخاطب خاص آماده شده است، برای سایر مخاطبان به اشتراک می گذارد، اهداف واقعی تبلیغ کنندگان آشکار می شود.

یک ضد تبلیغ برای سیگار
یک ضد تبلیغ برای سیگار

 

حتما ببینید

بازاریابی ارزان

بازاریابی ارزان و معرفی ۱۰ ایده عالی

ّبازاریابی ارزان چیزی است که امروزه به دغدغه بسیاری از مدیران و صاحبان مشاغل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *