انتخاب رنگ برند و آموزش کامل نکات و تکنیک ها

چرا انتخاب رنگ برند مهم است؟ انتخاب رنگ برند یکی از مهمترین مراحل در فرآیند برندسازی و بازاریابی دیجیتال یک برند است. زیرا انتخاب رنگ برند در برداشت های اولیه مشتری از یک نام تجاری و برند جدید تاثیرگذار است. رنگ برند یکی از نکات مهم درهویت یک برند محسوب می شود. رنگ ها چیزی بیش از یک رنگ هستند، زیرا رنگ ها؛ احساسات و تجربیات را منتقل می کنند. معانی نهفته زیادی وجود دارد که در پشت رنگ های مختلف پنهان می شوند. انتخاب یک طرح رنگی می تواند بر تجارت شما تأثیر مثبت بگذارد، یا ممکن است باعث تنزل آن شود.

انتخاب رنگ برند

چرا رنگ ها مهم هستند؟

شاخه ای از روانشناسی به نام “روانشناسی رنگ” وجود دارد که کلیات آن، مطالعاتی است که به بررسی رنگ ها و تأثیر آن بر رفتار انسان می پردازد. روانشناسی رنگ سال ها پیش پدید آمد که مصریان تأثیر رنگها بر خلق و خوی را مورد مطالعه قرار دادند و از آنها برای توسعه كلی استفاده كردند. از گذشته، رنگ قرمز نمادی از افزایش گردش خون بود، رنگ زرد برای تصفیه بدن، رنگ آبی برای تسکین درد، بنفش برای مشکلات پوستی، نارنجی برای افزایش انرژی و رنگ سیاه برای زندگی و تولد دوباره استفاده می شد. در روانشناسی مدرن، کارل یونگ، روانپزشک سوئیسی، معتقد بود که رنگ ها و انسان ها پیوند ویژه ای باهم دارند. وی همچنین اظهار داشت كه “رنگ ها زبان مادری ناخودآگاه  ما هستند”.

 

اهمیت رنگ ها در برندسازی

سالها پیش چنین مطالعاتی، زمینه را برای افزایش رنگ در ارتباط با بازاریابی، برندسازی و طراحی معماری فراهم کرد. به طور کلی، روانشناسی رنگ نشان داد که رنگ ها می توانند بر رفتار انسان تأثیر بگذارد و کارآیی انسان را افزایش دهند. در مطالعه ای تحت عنوان “تأثیر رنگ در بازاریابی” مشخص شد که ۹۰٪ قضاوت های مربوط به محصولات از طرف مشتریان، صرفاً بر اساس رنگ بندی محصولات بوده است. این مطالعات ثابت کردند که بین رنگ برند و واکنش مشتری رابطه معناداری وجود دارد، بنابراین لازم است صاحبان مشاغل، تبلیغ کنندگان، طراحان و مدیران عالی شرکت ها، از این امر آگاه باشند، زیرا انتخاب رنگ برند مناسب و مرتبط با کسب وکار آنها می تواند منجر به یک سرمایه گذاری موفق برای آنها و کسب و کارشان شود.

 

کاربرد رنگ ها در یک برند تجاری

این واقعیت که رنگ های خاصی را می شناسیم که هرکدام احساسات و صدای خاصی را ایجاد می کنند، واقعیتی انکار ناپذیر است. رنگ بندی محصولات شما بیشتر از خود محصولاتی که ارائه می دهید می توانند بر فروش یا عملکرد شما تأثیر بگذارند. علاوه براین، تکرار یک رنگ می تواند آگاهی از برند شما را تقویت کند. رنگ ها به مرور زمان به بخشی از یک برند تبدیل می شوند، بنابراین این قضیه را با استفاده مداوم از رنگ های برند خود به عادت تبدیل کنید.

 رایج ترین مناطقی که شما می توانید از رنگهای برند تجاری خود استفاده کنید:

  • آرم یا لوگوی
  • سایت اینترنتی
  • ویترین
  • طراحی داخل فروشگاه
  • لباس کارکنان
  • آگهی ها

با استفاده از همان رنگ ها در تمام مشاغل تجاری، ارتباط تجاری خود را با آن رنگ ها تقویت کنید، و با گسترش و تکرار آن، آگاهی از برند خود را به طور کلی تقویت نمایید. انتخاب رنگ برند برای این مهم است که شما باید رنگهای برند شما تأثیر مستقیمی بر هویت برند شما خواهند گذاشت. صورتی ممکن است رنگ مورد علاقه و شخصی شما باشد، اما این ممکن است برای اهداف تجاری شما بدترین انتخاب باشد.

 

ارتباط هویت برند با انتخاب رنگ برند

یکی از اولین قدم ها در ساخت یک برند، تعیین شخصیت برند شما است. در اصل، شما می خواهید به شرکت خود مانند یک شخص فکر کنید. هنگامی که شما اهداف شخصیتی برند خود را تعیین کردید، تعیین می کنید کدام یک از رنگها به بهترین شکل با موضوع برند و کسب وکار شما مرتبط است. همچنین در انتخاب رنگ برند خود باید به مخاطبان هدف خود نیز توجه کنید، این که از چه جنسیتی بوده و در چه رده سنی قرار دارند.

 

روانشناسی رنگ ها

تحلیل  رنگ ها برای انتخاب رنگ برند

آبی

رنگ آبی بسیار مثبت است. این رنگ بیانگر اعتماد، امنیت و مسئولیت است. آبی رنگی آرام بخش است، به همین دلیل، اعتماد و امنیت را القا می کند ، به همین دلیل موسسات بسیاری وجود دارند که به این رنگ اعتماد می کنند.

قرمز

قرمز رنگی قدرتمند است. همچنین بسیار پرانرژی، پرخاشگر و تحریک آمیز. قرمز می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا اشتیاق و انرژی را در محصول شما بگنجاند.

سبز

این رنگ نمادی از سلامتی و طبیعت است. همچنین رنگ سبز در سایه های روشن تر، احساس آرامش بخشی القاء می کند.

زرد

رنگ زرد رنگی برای نشاط و خوش بینی است. همچنین می تواند انگیزه بخش و جذاب باشد به همین دلیل برخی از قیمت های با این رنگ  درج می شوند، زیرا به جلب توجه مشتریان کمک می کند.

صورتی

سایه های تیره صورتی بسیار پرانرژی است. در حالی که سایه های روشن تر آن، احساس رمانتیکی را القا می کند و هیجان را تحریک می کند.

نارنجی

این رنگ به دلیل احساس شاد، دوستانه و سرگرم کننده می تواند برای کودکان مؤثر باشد.

قهوه ای

این رنگ، سادگی و پایداری را به وجود می آورد.

سیاه

سیاه یک کمپین جدی یا کلاسیک را تبلیغ می کند. همچنین پیچیدگی و منحصر به فرد بودن در این رنگ وجود دارد که به خوبی با محصولات گران قیمت همخوانی می کند.

رنگ سفید

این رنگ بسیار ساده به نظر می رسد اما هنگام استفاده، خلوص و پاکیزگی را نشان می دهد و برای چشم انسان بسیار جذاب است.

 

هر رنگ یک معنای معادل در پشت خود دارد و احساس خاصی را منتقل می کند، به همین دلیل اگر صاحبان مشاغل قبل از انتخاب رنگ برند خود، پیش زمینه اندکی داشته باشند، می توانند بهترین انتخاب را داشته باشند. به خاطر داشته باشید که تأثیر رنگ های برند تجاری شما به سبک و طرحی که در آنها استفاده می شود بستگی دارد و همچنین ترکیب رنگی که انتخاب می کنید.

ترکیب رنگ ها

نکات مهم برای ساختن طرح رنگی برند

بدیهی است که هیچ روش صحیحی برای انتخاب رنگ بندی برند تجاری شما وجود ندارد. هنگام برخورد با چکیده هایی مانند هویت برند، می توان قوانینی سخت و سریع را تصور کرد. گفته می شود، این انتخاب می تواند دلهره آور و گیج کننده باشد، بنابراین این راهنمایی کمی مفید است. در اینجا، ما می خواهیم روند ایجاد یک طرح رنگی برای یک برند را توضیح دهیم که می توانید بیشتر به عنوان یک چارچوب و کمتر به عنوان دستورالعمل های مرحله به مرحله از آن استفاده کنید.

 

۱- برای ترکیب رنگ خود برنامه ریزی کنید

طرح های رنگی بسته به نوع آن ممکن است از ترکیب ۲ تا ۴ رنگ تشکیل شده باشکد. اما حتی طرح های تک رنگ نیز گاهی برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

 

۲- رنگ پایه خود را انتخاب کنید

از بین تمام خصوصیات شخصیتی برند شما، کدام یک از همه مهمتر است؟ رنگ پایه شما باید نه تنها ویژگی اصلی شخصیت برند شما را منعکس کند بلکه مخاطبان مورد نظر شما را برای رسیدن به هدفتان همراهی کند. رنگ های باقی مانده را بر اساس میزان مطابقت آنها با این رنگ انتخاب  کنید.

 

۳- لهجه خود را انتخاب کنید

لهجه شما رنگی خواهد بود که بیشتر از رنگ پایه خود استفاده می کنید. این کمی دشوارتر از انتخاب رنگ پایه شماست زیرا محدودیت های آن بیشتر است، گذشته از تطابق آن با ویژگی شخصیتی برند شما، رنگ لهجه یا accent color شما نیز باید از لحاظ ظاهری با رنگ پایه شما جفت شود، نه اینکه به تنهایی باعث شود مخاطب شما مجذوب آن شود.

 

۴- انتخاب رنگ خنثی

رنگ خنثی شما به احتمال زیاد یک رنگ پس زمینه خواهد بود، چیزی که برای جلوگیری از توجه انتخاب شده است. به طور معمول برای انتخاب این نوع رنگ، از رنگ هایی مانند خاکستری، بژ، و سفید می باشند. سیاه نیز گزینه خوبی است، اما مراقب باشید؛ چرا که تمایل دارد بر هر نقاشی رنگی که بخشی از آن است غالب شود. در طی فرایند انتخاب رنگ برند باید هدف نهایی خود را در نظر داشته باشید. اینکه از چه نوع رنگ آمیزی استفاده می کنید؟

 برندها از یکی از این طرح های رنگی رایج  استفاده می کنند:

تک رنگ

هنگامی که یک ویژگی شخصیتی دارید که می خواهید روی آن متمرکز شوید، یک طرح تک رنگ به معنای رنگ یک برند تأکید می کند. طرح تک رنگ برای برندهای مینیمالیستی یک انتخاب عالی است.

 

آنالوگ

رنگهای کنار یکدیگر باهم روابط هماهنگی دارند، از آنجا که رنگهای مجاور معمولاً دارای عواطف مشابهی هستند. طرح های آنالوگ گزینه های مناسبی برای این هارمونی هستند، اما این طرح ها بهترین حالت برای جلب توجه و جذب مخاطب نیست.

 

مکمل

طرح های مکمل یا متضاد، رنگ هایی هستند که مستقیماً از روی یکدیگر قرار می گیرند. از آنجا که آنها مخالف هم هستند، آنها بهترین گزینه برای جلب توجه هستند. شما در تیم های ورزشی رنگ های مکمل زیادی مشاهده می کنید. رنگهای مکمل برای تصاویر پویا و محرک بسیار عالی هستند، اما از کپی برداری از برندهای دیگر اجتناب کنید.

انتخاب رنگ برند

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله گفتیم، هیچ قانون مشخصی برای انتخاب رنگ برند برای شما وجود ندارد. با این مقاله بیشتر به عنوان یک راهنمایی دوستانه رفتار کنید، یک منبع آموزشی برای کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه. اما مهمتر از همه این است که از علایق و نظر شخصی خود نیزغافل نشوید. وجه اصلی رنگ ها، ارتباط عاطفی آنها با مخاطبان شماست، بنابراین هنگام تصمیم گیری در  مورد انتخاب رنگ برند خود، از احساسات خود غافل نشوید.

حتما ببینید

ساختن کمپین های نمایشی موفق

ساختن کمپین های نمایشی موفق

تبلیغات نمایشی گوگل به شما کمک می کنید تا در همه نقاط چرخه خرید از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *