افزایش رتبه الکسا

بسیاری از افراد از ما می‌پرسند: راههای افزایش رتبه الکسا چیست؟ ما از این پرسش های مکرر کاربران درمی‌یابیم که این معیار تا چه اندازه برای آنها و تجارتشان مهم است. به عنوان یک معیار عمومی، تبلیغ‌کنندگان، سرمایه‌گذاران و شرکا به دنبال رتبه الکسا شما هستند و این رتبه راهی برای آنها است تا ارزش تجارت شما را (در یک عدد) دریابند. به همین دلیل، بهبود رتبه الکسا سایت شما می‌تواند باعث درآمدزایی بیشتر می شود.

برای کسانی که با الکسا آشنا نیستند، باید گفت که الکسا تنها معیاری است که یک خلاصه سریع از عملکرد سایت شما در مقایسه با سایت‌های رقبا می‌دهد. اگر بر آن تمرکز نکنید، ممکن است نتوانید ارزش تجاری و میزان بازدید از سایت تجاری خود را بالا ببرید. در کل، رتبه الکسا نشانه قدرت سایت شما در دنیای وب است.
قبل از این که ما به سراغ این برویم که چگونه می‌توانید رتبه الکسا سایت خودرا بهبود بخشید، باید یک گام به عقب برگردیم.  مهمتر از اینکه چگونه می‌توانید آن را بهبود بخشید این است که درک کنید آرایش رتبه الکسا چگونه است. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

رتبه الکسا چیست؟

رتبه الکسا شما، تخمینی از میزان پرطرفدار بودن سایت شما در مقایسه با دیگر سایت‌ها است. این رتبه در واقع به این سوال پاسخ می‌دهد: در مقایسه با دیگر سایت‌ها، سایت من چگونه عملکردی دارد؟ دقت کنید که چون رتبه، یک معیار نسبی است، رتبه سایت شما نه تنها با ترافیک سایت ارزیابی می‌شود، بلکه به تغییرات ترافیک در دیگر سایت‌ها نیز وابسته است. یعنی اگر وب سایت رقبای شما ضعبف شوند رتبه شما (بدون اینکه سایتتان تغییری کند) افزایش میابد.

الکسا چگونه داده خود را می‌گیرد؟

الکسا یک پنل ترافیک داده عظیم دارد که شامل میلیون‌ها نفر از مردم سراسر دنیا است. براساس داده های موجود در این نمونه آماری، الکسا تعداد بازدیدکنندگان همه سایت‌های اینترنتی را تخمین می‌زند. این یک مساله پیچیده است که صحت ترافیک، شناخت دقیق و درنظر نگرفتن ترافیک جعلی یا هرز را نیز در نظر دارد. کارشناسان تحلیل داده در این زمینه، جزء بهترینها هستند و اطمینان دارند که داده‌ ارائه شده، بدون خطا و رباتهای غیرانسانی است، پس شما می‌توانید براساس آن بهترین تصمیمات خود را در رابطه با اهداف تجاری خود اتخاذ کنید.

رتبه الکسا چگونه محاسبه می‌شود؟

الکسا هر روزه میانگین بازدیدهای روزانه سایت شما را در سه ماه گذشته،تخمین می‌زند. سایت با بیشترین ترکیب بازدیدها در سه ماه گذشته، رتبه ۱ را می‌گیرد. سایت با کمترین میزان رتبه‌ای حدود ۳۰ میلیون می‎گیرد. اگر کسی در پنل ارزیابی یک سایت را در سه ماه گذشته بازدید وجود نداشته باشد، رتبه‌ای برای آن سایت وجود ندارد.

افزایش رتبه الکسا با افزایش بازدید کنندگان سایت

اگر تعداد بازدیدکنندگان یک سایت در مقابل رتبه را با نقطه مشخص کنید، چیزی به شکل زیر درست می‌شود:

نمودار رتبه الکسای جهانی

تعداد بازدیدکنندگان سایت در مقایسه با رتبه الکسا

 

در بالای گراف، Google.com است که تعداد زیادی بازدیدکننده دارد و رتبه آن ۱ است. سایت‌ها در ابتدای نمودار، مثل Google.com ترافیک بسیار عظیمی در مقایسه با دیگر سایت‌ها در انتهای دیگر نمودار دارند. موضوع مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که بعلت شکل توزیع چارت، یک تغییر بسیار کوچک در تعداد بازدیدکنندگان یک سایت در انتهای نمودار (با رتبه الکسای پایین) بصورت چشمگیری سبب افزایش رتبه الکسا خواهد شد.

تغییرات در نمودار رتبه الکسا

میزان افزایش رتبه الکسا سایت های با رتبه پایین

 

با این حال، هرچه به بالای گراف نزدیک‌تر شوید، بازدیدکنندگان بیشتری جذب می‌کند که رتبه آن را بالاتر می‌برد. تفاوت زیادی در ترافیک یک سایت با رتبه ۱۰ در مقایسه با سایت با رتبه ۲۰۰ وجوددارد.

افزایش در نمودار رتبه الکسا برای رتبه های بالا

میزان افزایش رتبه الکسا سایت های با رتبه بالا

 

افزایش رتبه الکسا به صورت اصولی

برای افزایش رتبه واقعی و ماندگار الکسا، می‌توانید معیارهای سایت خود روی الکسا را بررسی کنید. سایت‌ها معیارهایی دارند که مستقیما توسط الکسا ارزیابی می‌شوند به جای این که براساس اطلاعات به دست آمده از پنل داده‌ای خودشان ارزیابی شوند. تایید معیارهای سایت شما یک رتبه صحیح‌تر و اصولیتر ایجاد می‌کند اما لزوما رتبه بهتری به دست نمی‌دهد! معیارهای تایید شده سایت نیز مزایای دیگری دارند اما رتبه الکسا صحیح‌تر، تنها یکی از آنها است.

پس، ما چگونه رتبه الکسا بهتری داشته باشیم؟ روشهای افزایش رتبه الکسا بسیار متنوع و کارآمد هستند:

ایجاد محتوای اصلی و جذاب

به روزرسانی مداوم، محتوای درست و واقعی به مخاطب شما می‌دهد. چون در دنیای اطلاعات دائما در حال تغییر هستند و محتوای قدیمی ممکن است که کارایی و جذابت خود را از دست بدهند و منقضی شوند، و در نتیجه باعث کاهش رتبه الکسا شوند. محتوای ایجاد شده می‌تواند باعث وفاداری مخاطبین شود. وقتی خوانندگان منابع باارزشی را بیابند که به آنها اطلاعات مفیدی می‌دهد، برای ایجاد محتوای یا مقالات بعدی نیز شرکت کرده و آنها را با دیگر شبکه‌ها (با ساخت لینک) به اشتراک می‌گذارند و با این کار بازدیدکنندگان جدیدی به سایت شما معرفی می‌شوند که می‌توانند هم به مشتری تبدیل شوند و هم به افزایش رنک الکسا کمک کنند.

همانطور که می دانید ترافیک ورودی سایت از جانب موتورهای جستجو یکی از کانالهای افزایش رتبه الکسا است و کیفیت محتوای سایت شما زیر ذره بین موتورهای جستجو از جمله گوگل قرار می‌گیرد که این خود گامی برای جذب کاربران جدید از این طریق صفحه اول گوگل است.

بک لینک از سایتهای مرتبط

تاکتیک دریافت بک لینک از سایتهای مرتبط به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا به روشنی موقعیت سایت شما را بسنجند و همچنین اعتماد به سایت شما و کیفیت آن را بالا ‌ببرند. به عبارت دیگر، لینک‌های ورودی احرازهویت شده (از سایت‌ها که خوب کار می‌کنند) به سایت شما، اعتبار سایت شما را بالا می‌برند. این تاکتیک باید موردپشتیبانی محتوای اصلی سایت شما هم باشدچرا که باید محتوا طوری باشد که وقتی بازدیدکنندگان به سایت شما هدایت شدند، در آن بمانند و از محتوای ناب آن استفاده کنند.

لینک‌ سازی داخلی

از طرف دیگر، لینک‌هایی هستند که از یک پیج یا پست در سایت شما، کاربر را به بخش دیگر سایت خودتان هدایت می‌کنند. این لینک‌ها مفید هستند چون بازدیدکنندگان را به بخش‌های دیگری از سایت هدایت می‌کنند (که این خود راهنمای وب سایت است)، و باعث هدایت بازدیدکنندگان به محتوای مرتبط می‌شوند. آنها همچنین برای لینک‌های سایت نیز موثر هستند و زیرلینک‌هایی هستند که در موتور جستجو، در زیر لینک اصلی صفحه شما نشان داده می‎شوند. اما دوباره تاکی می گردد که، ایجاد یک محتوای مناسب در جایگاه بالا، با استراتژی لینک سازی داخلی این اطمینان را می دهد که محتوایی که تولید می‌کنید، مرتبط و صحیح است و برای بازدیدکنندگان شما، ارزش دارد.

هم لینک‌های داخلی و هم بک لینک‌های ورودی به سایت شما به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا محتوای سایت شما را درک کرده و تعیین کنند این محتوا تا چه میزان برای بازدیدکنندگان، ارزشمند است. اما در حالیکه لینک سازی یک بخش مهم از استراتژی آنلاین شما است، باید از آن به درستی استفاده کنید. لینک سازی اضافی و مفرط می‌تواند اعتبار یا خوانایی سایت شما را کم کند و موتورهای جستجو ممکن است درباره آنها اشتباه کنند.

یافتن کلمات کلیدی جدید

یافتن کلمات کلیدی که ترافیک را به سمت رقیبان شما می‌برند و بهبود سایت شما، یا خرید کمپین‌های تبلیغات در گوگل برای آن کلمات کلیدی و استفاده از ابزاهایی مانند کیورد پلنر که در اکانت گوگل ادوردز وجود دارد، می‌توانید بفهمید مخاطبین شما به دنبال چه چیز هستند. یافتن کلمه کلیدی برای این است که بدانید چگونه به زبان مشتریان در برآوره سازی نیازها و خواسته‌های آنها، صحبت کنید. لینک‌های بازاریابی ورودی به سایت به شما کمک می‌کنند تا نواحی درست روی سایت را انتخاب کنید تا کلمات کلیدی هدف را در این نواحی قرار دهید.

تحلیل رقبا

تحلیل استراتژی بازاریابی رقبا و یادگیری عملکرد آنها. دلایل زیادی وجود دارند که بگویند چرا باید رقبای خود را تحلیل کنید، اما در یک تحلیل رقابتی خلاصه، تحلیل‌های سایت شما در یک زمینه، داده می‌شوند. پس، به شما درک روشن‌تری از مهم‌ترین معیارها می‌دهد و این که کدام استراتژی‌ها (برای شما و رقبای شما) موثرتر هستند و به شما اجازه می‌دهد تا نیازها را شناسایی و پیش‌بینی کنید. همه این مسائل به شما کمک می‌کنند تا درباره استراتژی کلی بیشتر بدانید و اجازه می‌دهد که تصمیمات تجاری با دید کارشناسی وسیع تری اتخاذ کنید که اثر مثبت بر موقعیت شما در بازار دارد.

بهبود سئو

بهترین روش‌های SEO را در وب سایت خود دنبال کنید. SEO یک استراتژی مهم است که ارزش زمان گذاشتن و توجه را دارد. اما SEO تنها برای بهبود و ارتقا بازدید از سایت شما نیست. بلکه برای این است که سایت شما برای مشتریانی بهتر شود که از آن به عنوان رابط با برند شما، استفاده می‌کنند. بدون یک تجربه کاربری خوب و درست، امید کمی برای حفظ یا افزایش مشتریان خود خواهید داشت.

منابع زیادی برای آموزش سئو وجود دارد، اما الکسا پشته بازاریابی را پیشنهاد می‌دهد که شامل جستجوی کلمات کلیدی، تحلیل رقابتی، و ابزارهای تحلیل وب به عنوان بخشی از برنامه پیشرفته، است. شما راهکارهای تخصصی و خاصی درباره چگونگی بهبود رتبه خود در موتورهای جستجو، قابلیت استفاده، عملکرد صفحه، لینک به عقب و غیره یاد خواهید گرفت.

منبع: alexa.com

حتما ببینید

بازاریابی غیرحضوری چیست؟

بازاریابی غیرحضوری چیست؟ بررسی مزایا و انواع آن

بازاریابی غیرحضوری نوعی از بازاریابی است که در برابر بازاریابی حضوری و بازاریابی مستقیم قرارمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *