افزایش رتبه سایت با ۵ روش اثبات شده

هر شخصی تمایل دارد وبسایتش درصفحات گوگل نمایش خوبی داشته باشد. بسیاری از مردم به دنبال راه حلهای میانبر برای افزایش رتبه سایت خود هستند. واقعیت این است که فرآیند سئو زمانبر است و هر کسی که امیدوار به دریافت نتایج شگرف در کوتاه مدت است باید بداند که سخت در اشتباه است.

این پست مراحل مورد نیاز برای افزایش رتبه سایت شما در صفحات نتیجه موتور جستجو (SERPs) را نشان می دهد.

افزایش رتبه سایت چقدر زمان می برد؟

سوال بسیار مهمی است، سئو چقدر زمان میخواد تا جواب دهد؟ پاسخ قطعی این است: بستگی به عملکرد دارد. ظاهرا این نوع جواب دادن برای دست به سر کردن افراد داده می شود،اما این یک حقیقت است. واقعا مشخص نیست که سئوی سایت چه زمانی جواب می دهد.

مهارت، بودجه، سطح رقابت و اینکه چگونه وب سایت شما در مقابل رقبای خود قرار می گیرد، می تواند نقش بسیار مهمی در سرعت گیری فرآیند افزایش سئو و افزایش رتبه سایت دارد.

بنابراین به خاطر داته باشید که نتایج حاصل از فعالیت های صورت گرفته جهت افزایش رتبه سایت بصورت آنی پدیدار نمی شود، بلکه نیاز به زمان دارد تا توسط الگوریتمها و ابزارهای گوگل آنالیز شده و کیفیتشان تعیین شود.

بهبود مستمر حیاتی است

در طول گردهمایی تشکیل شده در مرکز وبمستران گوگل در ماه ژوئن ۲۰۱۸ این سوال مطرح شد که افزایش رتبه سایت چقدر طول می کشد؟

جان مولر، یکی از تحلیل گران ارشد وب مستر گوگل، تاکید کرد که زمان زیادی نیاز دارد. به طور خلاصه، به دلیل اینکه الگوریتم موتور جستجو پس از تغییرات انجام شده  مجددا یک ارزیابی کلی از سایت شما انجام می دهد

با توجه به تعدد عوامل موجود در این سناریو، بهبود سریع رتبه سایت نمی تواند مورد انتظار باشد.

مولر نیز تایید کرد که حتی اگر تغییرات گسترده در طراحی و عملکرد وب سایت شما ایجاد شود، ممکن است چند ماه یا حتی یک سال طول بکشد تا اثر خود را ایجاد کند.

او همچنین هشدار داد که پس از ارتقاء سایت، نشستن و منتظر نتایج ماندن اشتباه است. بهتر است که در وب سایت کار خود را برای بهبود مستمر ادامه دهید.

بهبود مستمر مهم است، زیرا می تواند تاثیر مثبتی بر نحوه خزیدن و ایندکس شدن صفحات سایت شما داشته باشد. صفحات با کیفیت پایین اغلب توسط ربات های گوگل خزیده نمی شوند و نیز از لحاظ نظری می توانند زمان بررسی مجدد را به تاخیر بیاندازند.

مولر خاطر نشان کرد، این اشتباه است که صفحات (غالباً) خالی را به طور خودکار حذف کنید در حالی که آنها در گوگل ایندکس شده اند. برخی از این صفحات می توانند در رتبه بندی برخی عبارات کلیدی صاحب ارزش باشند و حذف آنها ممکن است بر رتبه بندی و ترافیک سایت شما تأثیر منفی داشته باشد.

این ریسک دلیل اصلی برای گوگل است که توصیه میکند حذف صفحات با بهبود سازگار انجام شود.

افزایش رتبه سایت در گوگل چقدر زمان می برد؟

یک مطالعه از سوی موسسه Ahrefs، اطلاعات جالبی را در مورد چگونگی رتبه بندی در گوگل به دست آورد

 • به طور متوسط، صفحه ای که در ۱۰ رتبه برتر قرار داشت بیش از ۲ سال سن داشت. علاوه بر این، میانگین سن صفحات که رتبه اول را داشت، نزدیک به ۳ سال بود.
 • در میان صفحاتی که در ۱۰ رده اول قرار گرفتند، تنها ۲۲ درصد از آنها کمتر از یک ساله بودند.
 • از میان تمام صفحات موجود در این مطالعه، تنها در حدود ۶ درصد از ۱۰ نتایجه اول موتور جستجو در حداقل یک کلمه کلیدی در طی یک سال ظاهر شد.
 • تنها ۶ درصد از صفحات موجود این قابلیت را دارند که در ۲ الی ۶ ماه آینده به صفحه اول گوگل برسند. بنابراین، بر اساس یافته های آنها، در حدود ۹۴ درصد از صفحات مورد مطالعه هرگز در میان ۱۰ رتبه برتر گوگل قرار نخواهند گرفت (حداقل برای شش ماه آینده).

افزایش رتبه سایت چگونه انجام می شود؟

همانطور که می بینید، برای رسیدن به صفحه اول گوگل در کمتر از ۱ سال،نیازمند مهارت، تلاش زیاد، کار پیوسته و شاید کمی شانس است. و این ما را به موضوع بحث امروز در مورد چگونگی افزایش رتبه سایت سوق می دهد.

بنابراین، اگر میخواهید فروش وبسایت خود را بواسطه حضور در صفحه اول گوگل افزایش دهید، در اینجا پنج گام برای این کارذکر شده است.

۱-  با بنیاد صدا شروع کنید

ساختار ضعیف وب سایت و معماری اطلاعات می تواند حتی بهترین کمپین های سئو را از بین ببرد.

اگر ساختار وب سایت شما به گونه ای است که کاربران در آن احساس راحتی ندارند، و به سختی اطلاعات آنرا مطالعه می کنند. و یا اینکه خزنده های گوگل به سختی در آن حرکت می کنند، بدانید که افزایش رتبه سایت شما به سختی صورت میگیرد

انجام آزمون فنی سئو

الگوریتم گوگل شامل صدها (بلکه هزاران) سیگنال است، برای تعیین رتبه بندی جستجو.

گفته می شود که دستیابی به اصول اولیه گوگل شما را از بشیاری ازرقبایتان پیش می اندازد. چون همین الان که این قاله را مطالعه می کنید در بین شش درصد از موفقترین افراد در بازاریابی اینترنتی قرار گرفته اید. چون ۹۴ درصد از آنها اصلا به سمت این چیزها نمی آیند و ممکن است از روش های جایگزین سئو (مانند تبلیغات در گوگل)  برای رسیدن به صفحه اول گوگل استفاده کنند.

اصلاح محتوای تکراری

مسئله محتوای تکراری اغلب به مسائل فنی مرتبط است. شایع ترین حالت در این موضوع نسخه های چندگانه یک صفحه است.

به عنوان مثال، http://www.yousite.com، https://www.yousite.com، http://yousite.com  و https://yousite.com توسط گوگل به عنوان چهار صفحه مختلف با محتوای یکسان در نظر گرفته می شود.

این می تواند با تنظیم قواعد تغییر مسیر مناسب در فایل .htaccess سایت شما حل شود.

۲- بهینه سازی برای موبایل

برای گرفتن امتیاز این شاخص که از نظر گوگل بسیار مهم است، وبسایت شما باید تست “بهینه سازی شده برای حالت موبایل (Mobile-Friendly)” را باید پاس کند.

برای جلوگیری از کاهش رتبه بندی نسخه تلفن همراه سایت، شما باید از کارایی و عملکرد نسخه تلفن همراه سایت را بیش از پیش بررسی کنید و یک سایت با قابلیت ریسپانسیو قوی بسازید.

کارایی

خودتان را به جای کاربری تصور کنید که وارد سایت شده و قصد دارد از آن استفاده کند. چه چیزهایی نیاز دارد؟ چگونه در دسترسش قرار گیرد؟ موارد مزاحم و اضافه چیست تا حذف کنید؟ … همواره در حین طراحی سایت خود این سوالات را از خود بپرسید و سایت را برای کاربر بسازید، نه خودتان.

بدین ترتیب سایت شما یک وب سایت با کارآیی بالا خواهد بود که کاربران در آن احساس راحتی می کنند و مدت زمان بیشتری در آن سپری میکنند و از اطلاعات آن بهره مند می شوند.

عملکرد

آیا بازدید کنندگان شما خود را به طور پیوسته برای دسترسی به خدمات یا محصولاتی که ارائه می دهند بی اندیشید؟

آیا مدت زمان بارگذاری تصاویر در وب سایت شما کوتاه است؟

آیا می دانستید که گوگل از ماه جولای سرعت صفحه در موبایل را به عنوان یک عامل در افزایش رتبه سایت (رتبه نسخه موبایلی) استفاده می داند؟

زمان بارگذاری یک عامل بسیار مهم در دستگاه های تلفن همراه است، به ویژه این که بسیاری از اتصالات در تلفن همراه در مقایسه با نسخه دسکتاپ کندتر هستند.

۳- بهینه سازی سرعت سایت

برای هر دو تلفن همراه یا دسکتاپ، شما باید به طور مداوم سرعت را کنترل کرده و آن را بهبود بخشید. از ابزار Google PageSpeed برای ارزیابی عملکرد این فاکتور استفاده کنید.

در اینجا چگونگی بهینه سازی سرعت صفحات را ارائه می دهیم:

اندازه فایل تصویر

از برنامه ویرایشگر تصویر مورد علاقه خود که عمدتا فتوشاپ است استفاده کنید.

قبل از آپلود، می توانید تصویر خود را با استفاده از یک فشرده ساز بهینه سازی کنید.

در نهایت، همیشه مطمئن شوید که ابعاد تصویر مناسب فضای تصویری ذخیره شده برای صفحه سایت شما است. همانطور که میدانید در صورت تغییر ابعاد عکس توسط مرورگر (در حین لود شدن سایت) سرعت بارگذاری صفحه کاهش پیدا میکند.

ذخیره سازی مرورگر

هنگامی که مرورگر یک صفحه را بارگذاری می کند، تعدادی از منابع بارگیری می شود. حافظه مرورگرفایل های این منبع را به طور محلی بر روی رایانه های کاربران ذخیره می کند و در اصطلاح کش می شوند. به این ترتیب، هنگامی که یک کاربر به یک صفحه جدید هدایت می شود، این منابع نیازی به بارگذاری مجدد ندارند.

برای اکثر سایت ها، بهترین راه برای فعال کردن حافظه مرورگر با اضافه کردن کد به فایل .htaccess  است. برای وردپرس، پلاگین هایی برای انجام این کار وجود دارد.

کاهش اسکریپتها

پیش از قرار دادن هر نوع css و javascript در سایت مطمئن شوید که واقعا نیاز به آنها هست یا خیر. همانطور که می دانید هر کدام از این اسکریپتها باعث کند شدن سایت و افزایش سرعت لود سایت می شود. در نتیجه استفاده افراطی از آنها با این تصور که طراحی سایت حرفه ای تر شود  اقدام نابجایی است.

یکی از راههای کاهش آنها ادغام چند کد در یک اسکریپت است. بدین ترتیب در هنگام لود صفحه، مرورگر کاربر تنها یکبار برای خواندن کد به سرور مراجعه می کند

۴- اصلاح لینک ها

لینک های داخلی و خارجی تاثیر زیادی بر رتبه بندی وب سایت شما دارند.

در اینجا چند نکته برای بهبود لینک ارائه می دهیم:

اصلاح لینک های خراب

بسیاری از مالکان وب سایت ها لینک های خراب را نادیده می گیرند که تجربه ی خوشایندی برای کاربر نخواهد بود.

با بررسی سایت خود با ابزارهایی مانند W3C Link Checker، می توانید به راحتی خطای ۴۰۴ را شناسایی کرده و آنها را رفع کنید.

انکر تکستExact Match

سوء استفاده از انکر تکست exact match به عنوان یک استراتژی لینک خارجی خطرناک بوده، اما در انتخاب انکر تکست داخلی، نقش مهمی دارد.

اگر مرتبط باشند  از آن استفاده کنید.

تبدیل منشن های سایت به لینک

با تنظیم  Google Alert، منشن های سایت را دریافت کنید.

این کار به شما در پیگیری منشن ها در سطح وب کمک می کند.

در مواردی که لینک منشن ها مشخص نشده است، با مدیر وب تماس بگیرید و درخواست کنید که منشن را به لینک تبدیل کنند.

۵- بهینه سازی صفحه

گوگل به شما کمک می کند. گوگل یک راهنمای قوی برای شروع بهینه سازی موتور جستجو را برای هر کسی که علاقه مند به این کار است را ایجاد کرده. همانند معماری وب سایت، فقط اصول اولیه را طبق راهنما انجام دهید و با این کار از رقبای خود  پیشی می گیرید.

بهترین روش ها

 • محتوای صفحات خود را به گوگل اعلام کنید. این کار را با اضافه کردن اطلاعات ساختاری در سایت خود انجام دهید. به این ترتیب، گوگل به راحتی می تواند اطلاعات صفحه ی شما را دریافت کند.
 • طرحواره، فرمت مورد نظر گوگل است. انواع طرحواره ها عبارتند از دستور العمل ها، کسب و کار، محصولات، نویسندگان و … .
 • ایجاد عناوین منحصر به فرد، مختصر و توصیفی.
 • ایجاد عنوان طبیعی و توصیفی- دقیقا بر عکس مجموعه کلمات کلیدی.
 • هر صفحه نیاز به یک عنوان منحصر به فرد دارد.
 • نوشتن توضیحات متا. حتی اگر توضیحات متا تاثیر مستقیمی در رتبه بندی وب سایت شما نداشته باشند، در CTR نقش مهمی ایفا می کنند که به نوبه خود، ترافیک شما را افزایش می دهد.
 • بنابراین، اطمینان حاصل کنید که همه توضیحات منحصر به فرد قابل کلیک کردن باشند. اگر توضیحات ندارید یا اگر گوگل توضیح شما را دوست نداشته باشد، به صورت خودکار توضیح دیگری ارائه می دهد.

منبع: searchenginejournal.com

حتما ببینید

بازاریابی غیرحضوری چیست؟

بازاریابی غیرحضوری چیست؟ بررسی مزایا و انواع آن

بازاریابی غیرحضوری نوعی از بازاریابی است که در برابر بازاریابی حضوری و بازاریابی مستقیم قرارمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *