بازاریابی غیرمستقیم چیست؟ بررسی مزایا و عملکرد

بازاریابی غیرمستقیم راهی است که یک تجارت می تواند محصول، ایده یا خدمات خود را بدون نیاز به استفاده از روش های اسپم یا تبلیغات مستقیم نظیر تبلیغات اینترنتی، بازاریابی تلفنی یا ایمیل مارکتینگ، به مخاطبان خود عرضه کند. هدف اصلی در بازاریابی غیرمستقیم به جای ارسال پیام به طور مستقیم به بازار هدف، جلب توجه برای مخاطب هدف است. برای جلب توجه آنها، شما باید چیزی مانند یک درخواست دوستی یا هر چیز مشابه دیگری را برای آنها ارسال کنید. هنگامی که آنها متوجه شدند شما چه کسی هستید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شما، به سمت شما می آیند، و این یک تعریف واضح از بازاریابی غیرمستقیم است. آنها تبلیغات شما یا پیوندهای شما به مکان هایی که می خواهید آنها را ببینید، مشاهده می کنند. پس اگر به آنها انگیزه بیشتری برای تعامل بدهید، احتمال جذب آنها به سمت شما بیشتر خواهد بود.

بازاریابی غیرمستقیم

مزایای بازاریابی غیرمستقیم

۱- ایجاد رابطه عمیق با مخاطب هدف

برای ایجاد اعتماد در مشتریان نهایی خود به زمان و تلاش زیادی احتیاج دارید و بدتر از همه اینکه، اعتماد می تواند در یک لحظه و با یک اشتباه از جانب شما، از بین برود. با این حال، هنگامی که با فروشندگان کار می کنید، می توانید روابطی را که فروشندگان شما با مشتریان خود در حال حاضر دارند، برقرار کنید. بنابراین، با استفاده از یک کانال بازاریابی غیرمستقیم می توانید به مشتریان بیشتری برسید و می توانید از برند تجاری شرکای خود استفاده کنید. بدیهی است، استفاده از بازاریابی غیرمستقیم حاکی از وجود واسطه ای بین شما و مشتری شماست. غالبا، این بدان معنی است که شما در روند فروش شرکت نمی کنید و تاثیرگذاری کمی بر نتایج فروش دارید. اما حقیقت این است که شما رابطه ای عمیق تر از فروشنده اصلی با مشتری برقرار می کنید و این به نفع شماست.

 

۲- بازاریابی غیر مستقیم مقرون به صرفه است

فروشندگان یا نمایندگی های بازاریابی غیر مستقیم اغلب می توانند به تیم ها و شبکه های فروش و بازاریابی خود اعتماد کنند. آنها احتمالا تمام مراحل لازم را برای ارائه نتایج بهینه انجام خواهند داد. این کار پتانسیل بسیار خوبی برای تقسیم هزینه و صرفه جویی در هزینه ها را ارائه می دهد. با اعمال این سیستم، هزینه ها و زمان مربوط به اجرای عملیات به طور چشمگیری کاهش می یابد. شما می توانید کلیه هزینه های مشارکت های فروش و بازاریابی غیرمستقیم را به همراه درآمدها ارزیابی کنید. در یک سیستم فروش و بازاریابی غیرمستقیم که به خوبی اداره می شود، سود و بازده فروش همیشه از هزینه ها بالاتر است.

 

۳- سرعت ورود به بازارهای جدید را افزایش می دهد

اگر نیروی فروش ایده آلی ندارید، یا وارد منطقه ای جدید از بازار شده اید که برند شما هنوز حضور پررنگی نداشته است، کانال های بازاریابی غیرمستقیم به شما این امکان را می دهند تا به سرعت و به راحتی وارد بازارهای جدید شوید. شما این کار را اغلب با ریسک اولیه کم و هزینه ناچیز انجام می دهید. بنابراین اگر می خواهید یک محصول یا خدمات جدید را آزمایش کنید یا می خواهید گستره جغرافیایی کسب وکار خود را خود را افزایش دهید، بازاریابی غیرمستقیم ممکن است روش خوبی برای شما باشد.

 

۴- به شما این امکان را می دهد که متمرکز و با برنامه کار کنید

بازاریابی غیرمستقیم این فرصت باورنکردنی را برای شما فراهم می کند تا سریع و آسان روی عملیات خود متمرکز شوید وعملیات خود را مقیاس بندی کنید. راه اندازی تدارکات و اجرای فرآیند بازاریابی، خود باعث ایجاد تاخیر قابل توجهی می شود و می تواند برای شما گران تمام شود. از سوی دیگر، بازاریابی غیر مستقیم باعث می شود فقط روی بهبود محصولات یا خدمات خود تمرکز کنید. البته، هنگامی که کانال های فروش شما مستقل هستند، راه اندازی یا داشتن چندین کمپین، می تواند برای هماهنگی مشکل باشد. شما باید به طور استراتژیک در مورد آنچه در حال حاضر روی آن کار می کنید، تمرکز کنید.

متمرکز بر روی برنامه

بررسی بازاریابی غیر مستقیم در صنایع مختلف

بازاریابی غیرمستقیم در صنعت تولید

۴۰ درصد از فروش های به دست آمده در صنعت تولید از طریق بازاریابی غیر مستقیم می باشد. برای یک تولید کننده، فروش غیرمستقیم به معنای بازاریابی از طریق شرکا است که از طریق آن می توانید کمپین ها، ابزارها و محتوایی مناسب برای تعامل با مشتریان خود را ارائه دهید. شرکای شما حتی ممکن است بازارهای محلی را بشناسند و محصولات مورد نیاز شما را بهتر درک کنند. معمولا تولید کنندگان از نحوه استفاده از محصولات خود آگاه نیستند و این یکی از بزرگترین مشکلات در فرآیند فروش و بازاریابی غیرمستقیم است.

 

بازاریابی غیر مستقیم در صنعت کشاورزی

کشاورزان در اروپا اغلب برای فروش محصولات خود به کانال های فروش غیرمستقیم اعتماد می کنند. درحقیقت، آلمان بیشترین میزان شیر را در اروپا تولید می کند، اما تنها ۱۵٪ از کشاورزان محصولات خود را مستقیما به مشتریان فروخته اند. این مطالعه همچنین نشان داد که کشاورزی و جنگلداری بیشترین سهم (حدود ۴۸%) ​​را در فروش و بازاریابی غیرمستقیم داشته اند. تولیدکنندگان بزرگ احتمالا محصولات خود را در فروشگاههای تخصصی ارگانیک و گروه های تولیدی یا از طریق بازاریابی مستقیم توزیع می کنند. اما برای شرکتهای کوچک و متوسط ​​در زمینه کشاورزی، بازاریابی غیر مستقیم بهترین روش برای فروش و افزایش بازده می باشد.

 

بازاریابی غیرمستقیم در بخش خدمات حرفه ای

اگرچه اکثر شرکت های این بخش به فروشندگان وابسته نیستند، اما بخش هایی از IT این نوع بازاریابی و فروش را در رده بالا انجام می دهند. یک مطالعه نشان داد که کاهش ۲۰ درصدی در فروش مستقیم شرکتهای نرم افزاری مشاهده شده است. علاوه بر این، برخی از شرکت های حوزه IT، بیش از ۷۰ درصد از محصولات خود را از طریق کانال های فروش و بازاریابی غیرمستقیم فروخته اند.

 

استراتژی بازاریابی غیر مستقیم چیست؟

استراتژی بازاریابی غیرمستقیم بر کانالهایی متمرکز است که هیچ ارتباط مستقیمی با مشتریان توسط شرکتها ندارند. بنابراین، بیشتر برای حفظ مشتری، افزایش وفاداری مشتری و توسعه مشاغل استفاده می شود. نمونه ای از بازاریابی غیرمستقیم زمانی است که درباره آخرین رویداد برند مورد علاقه خود در روزنامه می خوانید. این تکنیک همچنین به عنوان روابط عمومی شناخته می شود که در آن شرکت ها مرتبا به روزرسانی و مصاحبه ای راجع به برند خود انجام می دهند تا ارتباط بهتری در بازار برقرار کرده و چشم انداز برند خود را برای مشتریان مشخص کنند. بنابراین، این به طور غیرمستقیم در طولانی مدت بر مشتری تأثیر می گذارد.

گام بعدی برای شناخت و آگاهی از برند در نظر گرفته می شود، استراتژی بازاریابی غیرمستقیم در جایی مورد استفاده قرار می گیرد که مشتریان از قبل با محصول آشنا بوده و با آن آشنا هستند، بنابراین، بازاریابی غیرمستقیم هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که مشتریان باید در مورد محصول یا برند شما بیشتر بدانند. برخلاف بازاریابی مستقیم، در بازاریابی غیرمستقیم امکان بازخورد یا ارتباط دو طرفه وجود ندارد. اندازه گیری پاسخ بازاریابی غیرمستقیم بسیار دشوار است. يكی از امكانات بازخورد بازارياب غيرمستقيم، شامل تهيه پرسشنامه های ثبت و تحليل پاسخ ها توسط مشتريان است. اما این مرحله می تواند بسیار دشوار باشد زیرا بستگی به عوامل متعددی دارد که نتایج واقعی را ارائه نمی دهند. ثالث های اساسی راهبردهای بازاریابی غیرمستقیم، شامل ارسال کوپن ها، نمایش های تجاری، روابط عمومی، وبلاگ نویسی و قدرتمندترین نوع آن رسانه های اجتماعی است.

استراتژی بازاریابی غیرمستقیم

چالش های بازاریابی غیر مستقیم

یک چالش بزرگ بازاریابی غیرمستقیم در هزینه های بالای استفاده از این استراتژی ها می باشد. شما هزینه های بالایی برای تبلیغ عمومی برند و یا هزینه های استخدام افراد مناسب با مهارت و ظرفیت های مربوط به ارائه بازاریابی با محتوای خوب متحمل می شوید. ممکن است این هزینه های بالا باعث ایجاد تعداد مشتری های مورد نظردر آینده نشود. بازاریابی غیرمستقیم می تواند یک ابزار بازاریابی بسیار گیج کننده تلقی شود. با این حال، برای داشتن یک تجارت موفق بسیار حیاتی می باشد. بازاریابی غیرمستقیم به افزایش شهرت برند شما و همچنین داشتن روابط خوب با مشتریان کمک می کند.

 

شروع بازاریابی غیر مستقیم

در اینجا چند نکته مهم در مورد چگونگی شروع استفاده از بازاریابی غیرمستقیم وجود دارد:

 • از یک ابزار بازاریابی غیرمستقیم استفاده کنید تا شما را راهنمایی کند.
 • تا آنجا که می توانید پروفایل های مختلفی در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و اینستاگرام و سایت های مرتبط ایجاد کنید و در آنها به تعامل با مخاطبان بپردازید.
 • منابع یا اطلاعات خوبی را در پروفایل های خود به کاربران ارائه دهید.
 • هر روز تعداد دوستان خود را افزایش دهید، یا کاری انجام دهید که تا آنجا که ممکن است کاربران در شبکه های اجتماعی جذب شما شوند.
 • فقط از ابزارها استفاده نکنید، هر چند وقت یک بار به سایت ها بروید و با افرادی که به عنوان دوست با آنها تعامل دارید، ارتباط برقرار کنید.
 • مطالب خوبی را در پروفایل خود ارائه دهید و حداقل یک بار در ماه آنها را به روز کنید.

فرآیند یک بازاریابی غیرمستقیم خوب با عضویت در تعداد زیادی از شبکه های اجتماعی مختلف شروع می شود و پس از گذشت زمان، بر اساس پاسخ و بازخوردی که می گیرید، بهترین راه حل ها را باید انتخاب کنید.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

نتیجه گیری

شیوه فروش غیرمستقیم در سالهای اخیر بسیار تغییر کرده است، بنابراین مهم است که در هنگام بازاریابی به روش های غیر مستقیم، یک روش موثر اعمال شود. فروش غیرمستقیم می تواند شتاب دهنده بزرگی برای تجارت شما باشد، زیرا به شیوه ای مقرون به صرفه، سریع و متمرکز می توانید مشتریان جدید را جذب کنید. به یاد داشته باشید که هیچ بازاریابی رایگان نیست. این کار همیشه یا ایده خاص و یا پول و یا به هردوی آنها نیاز دارد. هدف نهایی در بازاریابی غیرمستقیم این است که با هدف گذاری دقیق و هزینه کمتر، نتیجه بهتری دریافت کنید.

_____________________________________________________________

همچنین در زمینه ی بازاریابی میتوانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

 1. بازاریابی بیمه عمر
 2. بازاریابی بین المللی
 3. استراتژی بازاریابی
 4. تبلیغات در گوگل
 5. روش های جدید بازاریابی
 6. بازاریابی شبکه های اجتماعی
 7. بازاریابی دهان به دهان

حتما ببینید

بازاریابی ارزان

بازاریابی ارزان و معرفی ۱۰ ایده عالی

ّبازاریابی ارزان چیزی است که امروزه به دغدغه بسیاری از مدیران و صاحبان مشاغل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *