استراتژی بازاریابی اینترنتی و معرفی ۹ روش برتر آن

استراتژی بازاریابی اینترنتی چیست؟ یک اصطلاح فراگیر برای بازاریابی محصولات و یا خدمات آنلاین است و مانند بسیاری از اصطلاحات فراگیر بازاریابی، همانند بازاریابی اینترنتی، به معنای اجرای فرآیندهای گوناگون به منظور ارتقاء کسب وکار اینترنتی و افزایش ترافیک سایت شما می باشد. هدف از تدوین یک استراتژی بازاریابی اینترنتی در واقع افزایش میزان مخاطبان و مشتریان، بهبود خدمات یا تبلیغات و در نهایت ارتقاء نرخ تبدیل از طریق اینترنت است.

یک شرکت یا برند ممکن است برای ارتباط با مخاطبان خود نیاز به انجام تحقیقات به صورت آنلاین و ایجاد یک استراتژی بازاریابی اینترنتی داشته باشد. بازاریابی آنلاین می تواند روشی بسیار مؤثر برای شناسایی  بازار هدف و کشف خواسته ها و نیازهای یک بخش از بازاریابی باشد. در این مقاله، به معرفی ۹ روش برتربرای ایجاد یک استراتژی بازاریابی اینترنتی خواهیم پرداخت و چگونگی استفاده از آنها برای دستیابی به مشتریان بیشتر و کسب درآمد بیشتر از اینترنت را شرح خواهیم داد.

استراتژی بازاریابی اینترنتی

معرفی ۹ استراتژی بازاریابی اینترنتی

۱- بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

بهینه سازی موتور جستجو یا سئو، اصطلاحی است که برای توصیف تعدادی از استراتژی ها استفاده می شود که باعث افزایش رتبه شما در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی و عبارات مربوط به شغل شما می شود. سئو را می توان به دو دسته تقسیم کرد: سئو داخلی و سئو خارجی

سئو داخلی به هر بهینه سازی که در وب سایت خود انجام می دهید اشاره دارد. این شامل موارد زیر است:

ازطرف دیگر سئو خارجی، به نوعی از بهینه سازی اشاره دارد که به فرآیندهای خارج از وب سایت شما مربوط می شود. این نوع بهینه سازی شامل موارد زیر می باشد:

هر دو نوع سئو داخلی و خارجی می توانند به سایت شما کمک کنند تا در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشید و درنهایت به شما این امکان را می دهد تا به مشتریان بیشتری برسید و درآمد بیشتری را به صورت آنلاین کسب کنید. سئو یک استراتژی بازاریابی اینترنتی بسیار موثر است که برای موفقیت در هر تجارتی به صورت آنلاین، ضروری است و می تواند بازده بسیار بالایی از سرمایه گذاری شما را ارائه دهد.

 

۲- تبلیغات کلیکی (PPC)

پرداخت به ازای هرکلیک یا تبلیغات کلیکی (PPC)، یک استراتژی بازاریابی اینترنتی می باشد. با PPC، بازاریابان برای قرار دادن لینک های پشتیبانی شده از موتور جستجو برای کلمات کلیدی دلخواه خود، عبارات خاصی را پیشنهاد می دهند. اگر پیشنهاد شما در میان کلمات کلیدی داده شده بالاترین باشد، وقتی کاربران آن کلمه کلیدی را در نوار جستجو تایپ می کنند، تبلیغات شما در بالای نتایج جستجوی ارگانیک ظاهر می شوند. یکی از مزایای PPC به عنوان یک استراتژی بازاریابی اینترنتی این است که تبلیغات شما می توانند آمار تعداد دفعاتی که کلیک شده اند را به سایت شما ارسال کنند.

تبلیغات کلیکی مقرون به صرفه است و فقط هنگامی که افراد روی تبلیغات شما کلیک می کنند بابت آن پول پرداخت می کنید. این بدان معنی است که از هدر رفتن پول در تلاش برای دستیابی به افرادی که علاقه ای به محصولات و خدمات شما ندارند جلوگیری می کنید. با استفاده از PPC، می توانید برای دسترسی به افرادی که علاقه خود را به محصولات شما نشان داده اند، تبلیغات بازاریابی ایجاد کنید و آنچه را که در سایت شما جستجو کرده اند به آنها یادآوری کنید. به عنوان مثال، اگر شخصی محصولی را در سبد خرید آنلاین خود قرار داده و بدون خرید آن را ترک کرده، می توانید از یک لیست چاپی استفاده کنید تا هنگام مرور سایتهای دیگر به او یادآوری کنید و او را ترغیب به بازگشت و ادامه خرید کنید.

تبلیغات کلیکی

 

۳- بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یکی از مؤثرترین روش ها برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی اینترنتی است. این فرآیند شامل ایجاد اینفوگرافیک، پست های وبلاگ، کتابهای الکترونیکی، راهنماها و محتوای اصلی شماست. شما همچنین می توانید از محتوای تصویری مانند عکس و فیلم استفاده کنید تا نظر افراد را  به سمت تجارت خود جلب کنید. بازاریابی محتوا، شرکت شما را به عنوان یک مسئول در حوزه کاری شما نشان می دهد و افراد احتمالا بعد از خواندن مطالب مفیدی که ایجاد کرده اید می خواهند در مورد محصولات شما اطلاعات کسب کنند.

به جای استفاده از مطالب خود به عنوان زمینه فروش، به دنبال راه هایی برای جذب خوانندگان خود باشید، به آنها کمک کنید تا درباره کسب و کار شما اطلاعات بیشتری کسب کنند و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار آنها قرار دهید. سپس می توانید به خبرنگاران، وبلاگ نویسان و تأثیر گذاران حوزه کسب وکار خود دسترسی پیدا کنید تا ببینید که آیا محتوای شما را در سایت هایشان به اشتراک می گذارند یا خیر. هرچه پیوند کسب و کار شما از سایر سایتهای معتبر بیشتر شود، سایت شما قوی تر خواهد شد و در نهایت در نتایج موتور جستجو رتبه بالاتری پیدا می کند.

 

۴- فعالیت در رسانه های اجتماعی

حضور و فعالیت در رسانه های اجتماعی می تواند به شرکت شما کمک کند تا با مشتریان فعلی و بالقوه ارتباط برقرار کند و آن را به یک استراتژی بازاریابی ضروری و آنلاین تبدیل کند. شما می توانید از رسانه های اجتماعی برای درگیر کردن کاربران خود استفاده کنید، اطلاعات مفیدی در مورد تجارت خود در اختیار آنها قرار دهید و روابطی را توسعه دهید که آنها را به خرید ترغیب کند. اگر کسی در مورد شغل شما سؤال دارد، می تواند مستقیما در رسانه های اجتماعی با شما تماس بگیرد و شما می توانید به آنها کمک کنید تا مراحل بعدی را با شرکت شما هماهنگ کند. این کارمی تواند به افزایش نرخ تبدیل شما با ایجاد پروفایل در سایت های رسانه های اجتماعی مانند Facebook ،LinkedIn و Instagram کمک کند.

شبکه های اجتماعی

۵- بازاریابی ایمیلی

بازاریابی از طریق ایمیل یا ایمیل مارکتینگ به شما این امکان را می دهد تا به شکلی  صحیح در صندوق ورودی خود با افراد ارتباط برقرار کنید. این روش می تواند یک نرخ تبدیل باورنکردنی برای شما کسب کند. سیستم عامل های ایمیل مانند MyEmailFX الگوهای کاربری ساده ای را ارائه می دهند که می توانید به راحتی آنها را متناسب با نیازهای شغلی خود تنظیم کنید.

همچنین می توانید لیست های ایمیل خود را بر اساس رفتار کاربر در سایت خود، بخش بندی کنید و ایمیل های خود را شخصی سازی کنید. به عنوان مثال، اگر شخصی راهنمایی در مورد سئو را بارگیری کرد، می توانید با منابع اضافی و اطلاعات مفید پیگیری کنید تا به آنها کمک کنید تا درباره خدمات مورد نظرخود اطلاعات بیشتری کسب کنند. ایمیل راهی عالی برای برقراری ارتباط با مشتریان فعلی و بالقوه و ارائه به روزرسانی برای آنها است تا بتوانند درمورد کسب و کار شما آگاهی بیشتری داشته باشند.

 

۶- طراحی وب

وب سایت شما اولین نقطه تعامل بین کسب و کار شما و مشتریان بالقوه است. این بدان معنی است که نیاز به ایجاد یک زیر ساخت قوی  دارد. یک طراحی وب عالی، می تواند به تجارت شما کمک کند تا مشتریان بیشتری را به دست آورید و به صورت آنلاین درآمد بیشتری کسب کنید. طراحی صحیح و اصولی سایت می تواند تجربه کاربر را در سایت شما بهبود بخشد و مشاهده اطلاعات لازم برای  بازدید کنندگان را آسان کند.

اگر سایت شما به خوبی طراحی شده باشد، مردم وقت بیشتری را صرف خواندن مطالب شما و کسب اطلاعات بیشتر در مورد شغل شما می کنند. این امر احتمال تبدیل شدن بازدید کننده به مشتری را افزایش می دهد و همچنین سیگنال های مثبتی را به موتورهای جستجو ارسال می کند، که می تواند به کسب و کار شما کمک کند در نتایج جستجو بالاتر ظاهر شود.

طراحی وب

۷- بهینه سازی نرخ تبدیل

اگر می خواهید بیشتر از ترافیک سایت خود بهره مند شوید، بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) امری ضروری است. بهینه سازی نرخ تبدیل به شما این امکان را می دهد تا عناصر وب سایت خود مانند دکمه ها، تصاویر و چیدمان های مختلف را آزمایش کنید تا ببینید بازدید کنندگان شما چه نسخه هایی را ترجیح می دهند.

به عنوان مثال، شاید یک دکمه سبز کلیک بیشتری نسبت به یک دکمه قرمز دریافت کند، یا شاید بازدید کنندگان شما یک تصویر را بر دیگری یا نسخه خاصی از یک فرم را بر نسخه دیگر ترجیح دهند. دانستن اینکه کدام یک از این عناصر مورد توجه مشتریان شما است، می تواند به شما در بهینه سازی سایتتان کمک کند و در نهایت درآمد بیشتری را با بهبود نرخ تبدیل کسب کنید. به همین دلیل است که بسیاری از شرکتها از بهینه سازی نرخ تبدیل به عنوان یک استراتژی بازاریابی اینترنتی استفاده می کنند.

 

۸- مدیریت اعتبار

ارائه خدمات مدیریت اعتبارمی تواند به کسب و کار شما در نگاه جستجوگرهای اینترنتی اعتماد بیشتری ارائه دهد. مدیریت اعتبار یک روش عالی برای ایجاد اعتماد برای مشتریان بالقوه است و به آنها این امکان را می دهد تا کسب و کار شما به نیازها، سوالات و نگرانی های آنها اهمیت دهد.

 

۹-  بازاریابی موثر

با بازاریابی موثر، می توانید با افراد مشهور به صورت آنلاین ارتباط برقرار کرده و از آنها بخواهید که اطلاعات مربوط به محصولات شما را با مخاطبانشان به اشتراک بگذارند. به عبارت دیگر، بازاریابی موثر به شما این امکان را می دهد که روابطی برقرار کنید که می تواند به شما در جذب مشتریان وفادار کمک کند. استفاده از برنامه های بازاریابی نظیر بازاریابی موثر به شما این امکان را می دهد تا به فهرست بزرگترین وبلاگ نویسان دسترسی پیدا کنید که می توانند مکالمات مثبت راجع به شغل، محصولات و برند شما را به صورت آنلاین شروع کنند.

بازاریابی موثر

۷ مزیت ایجاد استراتژی بازاریابی اینترنتی

اکنون که از بهترین استراتژی های بازاریابی اینترنتی آگاه شدید، می توانید برای درک بهتر به منظور رشد و توسعه کسب و کارخود، به ۷ مزیت  اصلی بازاریابی اینترنتی نگاهی بیندازید.

۱- مقرون به صرفه است

در مقایسه با روشهای سنتی بازاریابی، بازاریابی اینترنتی بسیار مقرون به صرفه است. از آنجایی که بازاریابی دیجیتال، افرادی را که در حال جستجوی محصولات و خدمات شما به صورت آنلاین هستند، هدف قرار می دهد، می توانید از هدر رفتن پول در تلاش برای بازاریابی به افرادی که علاقه ای به پیشنهاد شما ندارند، جلوگیری کنید. اگر به دنبال یک روش مقرون به صرفه و پاسخگو برای جذب مخاطب از راه های جدید برای تجارت خود هستید، بازاریابی اینترنتی گزینه بسیار خوبی است.

 

۲- دسترسی را افزایش می دهد

ایجاد استراتژی بازاریابی اینترنتی به شما این توانایی را می دهد که بتوانید دسترسی خود را به سمت جذب مشتری بیش از پیش گسترش دهید. با روشهای سنتی بازاریابی، میزان دسترسی شما اغلب به محدوده فضای تبلیغاتی شما محدود می شود. به عنوان مثال، اگر روی بیلبورد تبلیغ کنید، فقط افرادی که رانندگی می کنند از کنار آن بیلبورد عبور می کنند و پیام شما را خواهند دید. با این حال، بازاریابی آنلاین به شما این امکان می دهد را می دهد تا به مشتریان بالقوه در سراسر جهان دسترسی پیدا کنید، و فقط به  مخاطبان خاص محدود نمی شود. این می تواند راندمان بازاریابی شما را بهبود بخشد، و به شما این امکان را می دهد تا در زمان کمتری به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید، که نتیجه آن یک پیروزی بزرگ برای تجارت شماست.

 

۳- باعث افزایش آگاهی از برند می شود

از آنجا که بازاریابی اینترنتی به شما این امکان را می دهد که دسترسی خود را گسترش دهید، همچنین به شما در افزایش آگاهی از برند کمک می کند. بازاریابی دیجیتال به افراد بیشتری کمک می کند تا در مورد کسب و کار شما، اطلاعات بیشتری را بیاموزند، بشناسند و در نهایت شما را نتخاب کنند. حتی اگر یک کاربر برای اولین بار با برند شما در تماس باشد، احتمال دارد که در آینده شرکت شما را به خاطر بسپارد. آنها حتی ممکن است شما را به دوستان، اعضای خانواده یا  اقوام خود توصیه کنند. این امر بسیار مفید است، زیرا مردم بیشتر از هر نوع تبلیغی به توصیه های شفاهی یکدیگر اعتماد می کنند.

آگاهی از برند

 

۴- منجر به مهارت های بیشتری می شود

ایجاد استراتژی بازاریابی اینترنتی افرادی را که در حال جستجوی شغل، محصولات یا خدمات شما به صورت آنلاین هستند هدف قرار می دهد. به عبارت دیگر، بازاریابی اینترنتی منجر به کسب مهارت بیشتر توسط شما می شود. افرادی که به دلیل تلاش های دیجیتال مارکتینگ، به وب سایت شما مراجعه می کنند، نسبت به افرادی که در رادیو تبلیغاتی را می شنوند، نرخ تبدیل بالاتری داشته و معمولا به مشتریان وفادار شما تبدیل می شوند. این امر همچنین به کسب و کار شما کمک می کند تا ازهزینه های بازاریابی خود نهایت استفاده را ببرید، زیرا در تلاش برای دستیابی به افرادی که علاقه ای به محصولات یا خدمات شما ندارند، مبلغی هزینه نمی کنید.

 

۵-  می تواند شغل شما را به عنوان یک مرجع نشان دهد

بازاریابی اینترنتی می تواند تجارت شما را به عنوان یک مرجع در حوزه کاری شما نشان دهد. استراتژی هایی مانند بهینه سازی موتور جستجو (سئو)، به کسب و کار شما کمک می کنند تا در نتایج جستجوی عبارات مربوط به شغل خود، رتبه بهتری را کسب کنید. هرچه کسب و کار شما بالاترباشد، سایت شما با اعتبار بیشتری ظاهر می شود.همچنین هنگام کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو، کلیکها و بازدیدهای بیشتری را در وب سایت خود دریافت خواهید کرد. در حقیقت، فهرست ارگانیک برتر گوگل ۳۳٪ از ترافیک را دریافت می کند . انتشار محتوای ارزشمند به شما کمک می کند تا شغل خود را به عنوان یک منبع معتبر اطلاعات نشان دهید و این افراد بیشتری را ترغیب می کند که بخواهند درباره برند شما اطلاعات کسب کنند.

 

۶- نظارت بر آن آسان است

کمپین های بازاریابی اینترنتی نیز با استفاده از ابزاری مانند Google Analytics قابل ردیابی و ارزیابی هستند. نظارت مداوم، ارزیابی و آزمایش کمپین ها به شما کمک می کند تا استراتژی های خود را بهینه کنید تا از کمترین هزینه های بازاریابی برای رشد و پیشرفت استفاده کنید. همچنین استراتژی هایی را پیدا خواهید کرد که بیشترین درآمد را برای کسب و کار شما کسب می کنند، بنابراین می توانید هزینه های خود را برای سرمایه گذاری بیشتر در آن استراتژی ها تغییر دهید. توانایی تست بازاریابی اینترنتی باعث می شود برنامه های خود را تغییر دهید و تغییراتی ایجاد کنید که به شما در کسب بیشترین میزان نرخ تبدیل کمک کند.

 

۷- به شما در تولید درآمد بیشتر کمک می کند

ایجاد استراتژی بازاریابی اینترنتی به گونه ای می باشد که به شما کمک می کند بیشترین هزینه موثر را برای بازاریابی خود داشته باشید و به شما کمک می کند بازده بالایی از سرمایه گذاری خود داشته باشید. بنابراین اگر به دنبال راهی مؤثر برای دستیابی به مشتریان بیشتر با هزینه کمتر هستید، ایجاد یک استراتژی دقیق برای بازاریابی اینترنتی گزینه بسیار خوبی است.

افزایش در آمد با ایجاد استراتژی بازاریابی اینترنتی

_________________________________________________

همچنین در زمینه ی استراتژی بازاریابی اینترنتی میتوانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

  1. بازاریابی بین المللی

حتما ببینید

ساختن کمپین های نمایشی موفق

ساختن کمپین های نمایشی موفق

تبلیغات نمایشی گوگل به شما کمک می کنید تا در همه نقاط چرخه خرید از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *