سئو داخلی سایت و تکنیک های آن

سئو داخلی سایت یا on page seo ، در یک تعریف ساده به مجموعه فرآیندهایی گفته می شود که داخل یک سایت به منظور دستیابی به رتبه بالاتر و درنتیجه افزایش بازدید سایت انجام می دهیم.

اما سئوداخلی چیست؟ به منظور فهم عمیق تر و دقیق تر موضوع و پی بردن به تفاوت سئو داخلی با سئو خارجی، شما را به مطالعه ادامه این مقاله با موضوع آموزش سئو داخلی سایت دعوت می کنیم.

در خلال این مقاله یک چک لیست سئو داخلی در اختیار شما قرار می دهیم تا به کمک آن به بهینه سازی و توسعه داخلی سایت خود بپردازید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سئو داخلی

فاکتورهای سئو داخلی

 • تولید محتوای با کیفیت
 • استفاده از URL مناسب
 • شروع عنوان با کلید واژه
 • عنوان پست خود را در یک تگ H1 قرار دهید
 • قرار دادن زیر عنوان در تگ H2
 • استفاده از محتوای چند رسانه ای مانند عکس و فیلم
 • استفاده از کلمه کلیدی در پاراگراف اول
 • فعال سازی بخش نظرات
 • استفاده از لینک های خارجی
 • استفاده از لینک های داخلی
 • بهبود سرعت سایت
 • استفاده از مترادف کلمات کلیدی در متن
 • بهینه سازی تصاویر
 • از شبکه های اجتماعی استفاده کنید
 • تولید محتوای آسما خراش
 • زمان بازدید از سایت را افزایش دهید
 • بهینه سازی سایت برای تلفن های همراه

در ادامه به بررسی جزء به جزء موارد سئو داخلی که در بالا ذکر شد خواهیم پرداخت.

فاکتورهای سئو داخلی

تولید محتوا با کیفیت

شاید شنیدن عبارت “تولید محتوا با کیفیت” برای شما کلیشه ای و خسته کننده باشد. اما واقعا محتوای باکیفیت چگونه محتوایی چیست؟ با وجود اینکه موتور جستجو گوگل هیچ راه مستقیمی برای تعیین کیفیت محتوا ندارند، اما روش های غیرمستقیم زیادی دارند، مانند:

 • تعداد بازدیدکنندگان هر صفحه
 • میزان استفاده کلمات مترادف با کلمه کلیدی اصلی در متن
 • زمان سپری شده کاربر درهر صفحه سایت

پس سعی کنید محتوای شما یونیک، مفید، جامع و کاربر پسند باشد. چرا که تولید محتوا با کیفیت یکی از مهمترین نکات سئو داخلی می باشد.

 

استفاده از  URL مناسب

سعی کنید URL انتخابی شما به زبان لاتین و کوتاه و شیرین باشد به گونه ای که مخاطب با مشاهده آن پی به موضوع اصلی محتوا ببرد. سعی کنید از استفاده URL به دو صورت زیر اجتناب کنید:

URL های بدفرم مانند:

https://backlinko.com/p=123

 URL های طولانی مانند:

https://backlinko.com/8/6/16/cat=SEO/pageid=890.html

سعی کنید از url های فارسی هم استفاده نکنید، چرا که در هگام نمایش آنها با کدهای بسیار طولانی و عجیبی مواجه می شوید.

انتخاب url مناسب برای سئو داخلی سایت

شروع عنوان با کلید واژه

یکی از مهمترین نکات در سئو داخلی وردپرس و یا سایر قالب های اینترنتی، شروع عنوان با کلیدواژه اصلی می باشد. این کار امتیاز ویژه ای را از سمت گوگل برای شما به دنبال خواهد داشت.

اگر دقت کرده باشید، وقتی عبارتی را در گوگل سرچ میکنیم، اکثر سایتهای صفحه اول گوگل عنوانی دارند که با کلمه کلیدی مورد نظر شروع می شود.

 

عنوان پست خود را در یک تگ H1 قرار دهید

در قالب هایی مانند وردپرس عنوان محتوای شما به طور خودکار در تگ h1  قرار میگیرد و اما اگر قالب شما به طور خودکار این کار را انجام نمی دهد پس خودتان عنوان اصلی را در تگ h1 قرار دهید. این کار برای سئوسایت شما بسیار ضروری و مهم است.

 

قرار دادن زیر عنوان در تگ H2

در محتوا بارگذاری شده روی سایت حداقل یک بار استفاده از تگ h2  توصیه شده است. از تگ h2 برای زیر عناوین متن استفاده کنید و در صورتی که زیر عنوان شما نیز شامل زیر شاخه های دیگری می شود به ترتیب آنها را با تگ های h3 و h4 در سایت قرار دهید.

 

استفاده از محتوای چند رسانه ای

یکی از نکات مهم آموزش سئو داخلی، استفاده از محتوای بصری و چند رسانه ای مانند تصاویر و ویدئو ها می باشد. متن فقط می تواند محتوای شما را دربربگیرد، اما تصاویر و ویدئوها می توانند زمان باقی ماندن مخاطب در صفحه سایت شما را افزایش داده و نظر مخاطب را به خود جلب کند.

استفاده از ویدئو در متن

استفاده از کلمه کلیدی در پاراگراف اول

استفاده از کلمه کلیدی اصلی در پاراگراف اول و بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کلمه اول از سمت گوگل شدیدا توصیه شده است. این قضیه به گوگل نشان می دهد که محتوای شما کاملا در راستای عنوان و کلمه کلیدی اصلی گام برداشته و مطلبی مرتبط با موضوع است. حتی در بعضی موارد توصیه می شود حتی الامکان شروع محتوا با کلمه کلیدی اصلی باشد.

 

فعال سازی بخش نظرات

ایجاد بستری که کاربران و بازدیدکنندگان سایت شما از طریق آن قادر به ثبت نظرات خود باشند از نظرگوگل یکی از مهمترین فاکتورهای سئو داخلی سایت می باشد. چرا که از این طریق تبادل داده و اطلاعات بین شما و بازدید کننده برقرار می شود. هرچه تعداد نظرات و کامنت ها برای یک مطلب بیشتر باشد و شما نیز کامنت ها را تایید و یا پاسخ دهید، امتیاز بیشتری از این آیتم نصیب شما می شود.

 

استفاده از لینک های خارجی

استفاده از لینک های خارجی در محتوا، یک استراتژی برای کسب ترافیک بیشتر است. شما از این طریق اعتبار بیشتری به مقاله خود می دهید البته توجه داشته باشید ، سایتی که به آن لینک خارجی می دهید، از لحاظ رتبه سایت از شما بالاتر باشد و به اصطلاح مرجع باشد. گوگل برای یک مقاله ۱۰۰۰ کلمه ای حداقل یک لینک خارجی را توصیه می کند.

 

استفاده از لینک های داخلی

لینک داخلی به صفحه اصلی سایت یا مقالات مرتبط موجود در سایت شما، یکی از مهمترین موارد سئو داخلی می باشد. گوگل برای هر مقاله ۱۰۰۰ کلمه ای حداقل دو لینک داخلی را توصیه می کند. سعی کنید در لینک سازی داخلی افراط نکنید و بصورت هدفمند و کاربرپسند این کار را انجام دهید.

 

بهبود سرعت سایت

شما می توانید سرعت سایت خود را با استفاده از CDN، فشرده سازی تصاویر و بهینه سازی کدهای سایت بهبود و افزایش دهید. ازاین مساله اطمینان حاصل کنید که بارگذاری هر صفحه در سایت شما بیش از ۴ ثانیه طول نمی کشد. بررسی ها نشان داده که ۷۵ درصد از کاربران از صفحه ای که بارگذاری آن بیش از ۴ ثانیه طول بکشد، بازدید نمی کنند.

برای بررسی سرعت سایت خود می توانید از gtmetrix استفاده کنید.

 

استفاده از مترادف کلمات کلیدی درمتن

سعی کنید در متن خود به مرور و به جا از کلمات مترادف با کلمات کلیدی اصلی استفاده کنید. کلمات مترادفی که در موتورهای جستجو، نزدیکترین سرچ ها توسط کاربران به موضوع اصلی مقاله شما بوده است. این کار به مقاله شما اعتبار ویژه ای بخشیده و یکی از موارد مهم سئو داخلی سایت به شمار می آید.

در تصویر زیر مشاهده می کنید که در قسمت پایین نتایج گوگل عبارات مترادف کلمه کلیدی مورد نظر که میزان جستجوی بالایی دارند درج شده. می توانید از آنها استفاده کنید.

استفاده از مترادف کلمات کلیدی درمتن

بهینه سازی تصاویر

سعی کنید بهینه سازی تصاویر را با یکدست کردن اندازه عکس ها و انتخاب متن جایگزین مناسب برای آنها انجام دهید. حتما در تگ عکس های مقاله خود حداقل یک بار از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید. بهینه سازی تصاویر را توسط نرم افزار فتوشاپ و از قسمت save for web میتوانید انجام دهید.

 

از شبکه های اجتماعی استفاده کنید

در واقع ، یک مطالعه جامع نشان داده است که قرار دادن آیکون شبکه های اجتماعی در یک مقاله و امکان اشتراک گذاری آن، تا چندین برابر می تواند بازدید صفحه شما را افزایش دهد و این برای سئو سایت شما بی نظیراست. اشتراک اجتماعی در سایت هایی مانند فیس بوک، توییتر و لینکدین می تواند باعث افزایش رتبه بندی غیرمستقیم سایت شما شود. به همین دلیل توصیه می شود آیکون های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را در نوار کناری هر پست قرار دهید.

 

تولید محتوای آسما خراش

به طور کلی سعی کنید تا طول مقالات و محتوای خود را به بیش از ۱۰۰۰ کلمه افزایش دهید، تحقیقات نشان داده مقالات آسمان خراش یا بیش از ۱۲۰۰ کلمه در تعریف جدید گوگل به شرطی که موضوع آنها در راستای کلمه کلیدی اصلی باشد ازنظر گوگل مقاله ای ممتاز بوده و امتیاز ویژه ای از نقطه نظر سئو به آن تعلق می گیرد.

البته طولانی بودن مقاله به معنای گزافه گویی در آن نیست. بلکه جامع، شامل، مختصر و مفید بودن آن در کنار حجم بالای اطلاعات موجود در آن باید لحاظ شود.

 

زمان بازدید از سایت را افزایش دهید

اگرفردی بلافاصله پس ازورود به صفحه سایت شما، دکمه بازگشت خود را بزند و از سایت شما در کمتر از ۱۰ ثانیه خارج شود، این اصلا برای شما خوب نیست. و از نظر گوگل این بدان معنی است که محتوای این صفحه کیفیت پایینی دارد.

به همین دلیل است که گوگل از “مدت زمان باقی ماندن کاربر در هر صفحه” برای به دست آوردن کیفیت محتوای استفاده می کند. پس سعی کنید با محتوای با کیفیت و یا تصاویر و ویدئوهای جذاب کاربر را تا حد امکان به ماندن در صفحه مجاب کنید. زیبایی قالب و ظاهر سایت نیز در این امر موثر است.

 

بهینه سازی سایت برای تلفن های همراه

طبق آمارها، در حال حاضر ۷۵ درصد بازدید کنندگان سایت های اینترنتی از طریق تلفن های همراه خود مجهز به سیستم عامل های اپل و یا اندروید از وب سایت ها بازدید می کنند. پس بهینه سازی یا ریسپانسیو کردن صفحات سایت برای مشاهده در تلفن های همراه یکی از مهمترین نکات سئو داخلی سایت می باشد. از این مساله غافل نشوید.

ریسپانسیو کردن سایت

منبع: www.backlinko.com

حتما ببینید

بازاریابی غیرحضوری چیست؟

بازاریابی غیرحضوری چیست؟ بررسی مزایا و انواع آن

بازاریابی غیرحضوری نوعی از بازاریابی است که در برابر بازاریابی حضوری و بازاریابی مستقیم قرارمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *