نقشه سایت (سایت مپ) چیست ؟ + آموزش کامل

نقشه سایت به زبان ساده، یک محتوای متنی می باشد که دربردارنده تمامی لینک های قرار گرفته در صفحات وبسایت شماست. نقشه سایت یا سایت مپ، می تواند شامل اطلاعاتی نظیر، تاریخ آخرین بروز رسانی و لینک های درونی و بیرونی داده شده به هرصفحه از وب سایت شما باشد. سایت مپ به موتورهای جستجو کمک می کند تا صفحات مختلف سایت شما را به گونه ای دقیق تر و موشکافانه تر بررسی کرده و موتورها و ربات های جستجوگر گوگل را از آخرین تغییرات و لینک دهی های بیرونی و درونی در مطالب قدیمی و یا مطالب جدید شما باخبرمی کند.

در این مقاله به بررسی کامل مبحث سایت مپ اعم از، تعریف نقشه سایت، هدف از ترسیم نقشه سایت، نحوه طراحی نقشه سایت، چگونگی ثبت آن در گوگل و تاثیر آن بر سئو داخلی سایت و افزایش رتبه سایت به طور کامل خواهیم پرداخت. ومراحل کامل طراحی و ثبت نقشه سایت را آموزش خواهیم داد.

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت یک فایل متنی است که در آن تمام اطلاعات موجود در مورد صفحات، ویدئوها، تصاویر و تمام فایل های موجود در سایت شما، و روابط بین آنها ارائه شده است. موتورهای جستجو مانند گوگل، سایت مپ شما را مورد بررسی قرار می دهند و این بررسی به منظور چک کردن آخرین بروز رسانی نقشه سایت شماست.

نقشه سایت

انواع نقشه سایت

نقشه سایت به دو نوع کلی تقسیم می شود:

 • نقشه سایت از نوع XML
 • نقشه سایت از نوع HTML

 

نقشه سایت از نوع XML

نقشه سایت XML چیست؟

شما می خواهید گوگل هر صفحه مهم وب سایت شما را بازدید و مورد بررسی قرار دهد. این بررسی برای سئوسایت شما نیز خوب است. اما گاهی اوقات صفحاتی، بدون در نظر گرفتن هیچ پیوند داخلی در سایت شما یافت می شوند، اینگونه صفحات، صفحاتی هستند که موتورهای جستجو  آنها را سخت پیدا می کنند. یک Sitemap XML، در واقع تمام صفحات مهم وب سایت شما را فهرست می کند و اینگونه گوگل می تواند همه آنها را پیدا کرده و از آنها بازدید کند و این قضیه کمک زیادی به ارتقاء ساختار وب سایت شما خواهد کرد.

 

چه سایت هایی  به یک Sitemap XML نیاز دارند؟

اسناد گوگل نشان می دهد که نقشه سایت XML، برای وب سایت های زیر مفید می باشد:

 • وب سایت های بسیار بزرگ
 • وب سایت های با آرشیوهای بزرگ
 • وب سایت های جدید با تعداد کمی از لینک های خارجی
 • وب سایت هایی که از محتوای چند رسانه ای به وفور استفاده می کنند

البته به طور کلی نقشه های XML برای هر وب سایتی سودمند است. هر وب سایتی نیاز دارد تا توسط گوگل به بهترین شکل ممکن دیده شود و گوگل بتواند به راحتی مهمترین صفحات را مشاهده و از زمان آخرین بروز رسانی آنها مطلع شود. به همین دلیل این ویژگی درافزونه Yoast SEO اضافه شده است.

 

کدام صفحات باید در Sitemap XML شما باشند؟

چگونه تصمیم می گیرید کدام صفحات را در XML Sitemap خود اضافه کنید؟ این کار همیشه با فکر کردن به ارتباط یک URL با کاربر شروع می شود، زمانی که یک بازدید کننده بر روی یک URL مشخص کلیک می کند، آیا برای شما خوب است؟ آیا میخواهید بازدیدکنندگان در آن نشانی اینترنتی قرار بگیرند؟ اگر نه، پس نباید در آن باشند. با این حال، اگر شما واقعا  نمی خواهید که این URL در نتایج جستجو نمایش داده شود، شما باید یک برچسب “noindex، follow” به سایت مپ خود اضافه کنید. خروج آن از نقشه سایت XML  به این معنا نیست که گوگل URL را فهرست نمی کند. اگر گوگل می تواند آن را با لینک های مرتبط پیدا کند، حتما می تواند URL را هم فهرست کند.

این قضیه را به منظوردرک بهتر با دو مثال زیرشرح خواهیم داد:

یک وبسایت جدید

برای مثال، شما شروع به راه اندازی یک وبسایت جدید می کنید. می خواهید از این مساله که گوگل برای پیدا کردن پست های جدید شما به مشکل برنمیخورد و سریعا صفحات جدید سایت شما ایندکس می شود، اطمینان حاصل کنید. بنابراین یک ایده خوب برای شما، ایجاد یک نقشه سایت XML ازهمین ابتدا است. شما ممکن است تعداد انگشت شماری از پست ها و همچنین برخی از برچسب ها را برای شروع ایجاد کنید. اما هنوز محتوای کافی برای پر کردن صفحات هر برچسب ندارید. در این حالت شما باید این URL ها که شامل برچسب های بدون محتوا هستند را از نقشه سایت خود خارج کنید. پس صفحات برچسب را به صورت “noindex،follow” تنظیم کنید زیرا شما نمی خواهید کاربران آنها را در نتایج جستجو پیدا کنند.

 

رسانه ها و تصاویر

itemap ‘media’ یا ‘image’ XML برای اکثر وب سایت ها غیر ضروری می باشد. و علت آن، این است که تصاویر شما احتمالا در صفحات و پست های شما استفاده می شوند، بنابراین قبلا در نقشه سایت هر “پست” یا “صفحه” موجود می باشد. بنابراین داشتن یک نقشه سایت “رسانه ای” یا “تصویر” جداگانه بی معنی است و ما آن را توصیه نمی کنیم. تنها زمانی یک نقشه رسانه ای مجزا توصیه می شود که تصاویر موضوع کسب و کار اصلی شما باشند. مانند عکاسان، که توصیه می شود یک نقشه سایت XML جداگانه را برای تصاویر و محتوای چند رسانه ای خود در گوگل ثبت کنند.

نقشه سایت xml

ساخت نقشه سایت با yoast seo

افزونه وردپرس Yoast SEO در مورد ایندکس شدن صفحات به شما کمک می کند و بهترین افزونه نقشه سایت می باشد. این افزونه وردپرس به شما این حق را می دهد که ایندکس شدن یا عدم ایندکس یک صفحه یا مطلب را خودتان تعیین کنید. تعیین این مساله که چه صفحاتی برای موتورهای جستجو ایندکس بشود و چه صفحاتی نشود، کار دشواری است و هر اشتباهی در انجام این فرآیند می تواند نتایج ناگواری برای وبسایت شما داشته باشد. افزونه Yoast SEO، فرآیند مربوط به تنظیمات ایندکس صفحات سایت را برای کاربران خود بسیار راحت نموده است.

استفاده از افزونه Yoast SEO

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید با ورود به پانل کاربری وردپرس وب سایت خود، خواهید توانست‌ از بخش سئو > ظاهر جستجو > انواع محتوا، وضعیت ایندکس یک صفحه یا مطلب را به دلخواه تعیین کنید.

اگر گزینه بله را انتخاب کنید، صفحه یا صفحات دلخواه شما ابتدا در فایل سایت مپ XML  قرار گرفته و پس از آن در لیست نتایج موتورهای جستجو گوگل وارد می شود. اما اگر قصد داشته باشید، صفحه یا صفحاتی را از چشم موتورهای جستجو مخفی کنید، می توانید گزینه خیر را انتخاب تا صفحات یا مطالب در فایل XML قرار نگیرند. با انتخاب گزینه خیر، مقالات مورد نظر، ایندکس نخواهد شد و در نتیجه، در نتایج جستجو نیز ظاهر نمی شوند.

 

بررسی سایت مپ XML به وسیله افزونه Yoast SEO

در نظر داشته باشید که همیشه باید سایت مپ XML را بررسی کنید و ببینید صفحاتی که می خواهید در نتایج جستجو نشان داده شود، در فایل XML وبسایت شما‌ قرار دارد یا خیر. همچنین بررسی کنید مقالات یا محتواهایی که نمی خواهید در نتایج جستجو نمایش داده شوند نیز در فایل نقشه سایت حاضر نباشند.

برای مشاهده سایت مپ XML به منظور تست سایت مپ و یا ویرایش سایت مپ می توانید از مسیرزیر کمک بگیرید:

سئو > عمومی > امکانات > نقشه های XML سایت

استفاده از افزونه Yoast SEO

نقشه سایت از نوع HTML

نقشه های HTML ، نقشه هایی هستند که کاربران می توانند برای گشت زنی و بازدید از مقالات گوناگون در وب سایت شما از این صفحه استفاده کنند. آنها معمولا در صفحه ای مجزا آماده می شوند. ایجاد و ساخت نقشه های HTML بسیار ساده است. چرا که این نقشه ها اساسا صفحات وب ساده ای هستند که به وسیله آن ساختار کلی سایت را بهره گیری از لینک های تمام صفحات وب سایت، به نمایش می گذارند. اگر چه این نقشه ها با HTML تهیه می شوند. اما می توان مقداری CSS هم نیز به عنوان چاشنی به آن اضافه کرد تا تجربه کاربری ایده آل تری به بازدید کنندگان سایتمان ارائه دهیم.

البته اگر شما طرحی برای این کار ندارید می توانید از وب سایت های زیر یا و ده ها وب سایت دیگر که این کار را به نحو احسن برای شما انجام می دهند و نقشه های سایت HTML جذابی برای شما آماده می کنند، بهره بگیرید.

نقشه های html سایت می توانند بر سئو سایت نیز اثر قابل توجهی بگذارند. اگر موتورهای جستجو بتوانند به آسانی لینک آن را پیدا کنند، آنها می توانند یک ذهنیت و دید کامل از سایت شما داشته باشند. پس یادتان نرود، اگر صفحه ای را افزوده یا پاک کردید، سایت مپ خود را نیز برروز کنید.

نقشه سایت html

نقشه سایت (sitemap) با چه هدفی ترسیم می شود؟

کمک به پیدا کردن و کاهش زمان ایندکس صفحات در گوگل مزیت اصلی ثبت نقشه سایت در گوگل است. اما به طور کلی می توان گفت هدف از ترسیم نقشه سایت، افزایش رتبه سایت و افزایش بازدید هر آدرس از صفحات سایت شماست. یکی از آیتم های حائز اهمیتی که موتور جستجو، آنرا مورد بررسی قرار می دهند، تعیین کیفیت لینک های اشاره شده به سمت شما است. به جز لینک های داخلی، لینک دهنده نیز نقش کلیدی را در رتبه سایت در گوگل ایفا می کند.

سایت مپ، یک وضعیت شفاف درباره لینک های داخلی شما به موتورهای جستجو ارائه و در نهایت باعث افزایش احتمال پیدا کردن سایت شما در صفحات بالای نتایج جستجو خواهد شد. البته هیچ تضمینی وجود ندارد که با ساخت XML سایت صفحات شما بهتر ایندکس بشوند اما با داشتن سایت مپ شما از شانس بالاتری برخوردار خواهید بود.

آموزش ساخت سایت مپ

اگر از سیستم ‌های مختلف مدیریت محتوا همانند وردپرس و جوملا برای وبسایت خود بهره می برید، افزونه‌ های ایده آلی برای ساخت نقشه سایت در دسترس شما خواهد بود.

چند نمونه از افزونه‌های ساخت مپ سایت جوملا و مپ سایت وردپرس و سایر سیستم های مدیریت محتوا عبارتند از:

 • XML Sitemap – WordPress
 • XML Sitemap – Joomla
 •  XML Sitemap – Plone
 • ML Sitemap – ASP.NET
 • XML Sitemap – Drupal
 • XML Sitemap – OS Commerce

بعد از ساخت سایت مپ می توانید با بهره گیری از ابزارهای پایین ، از صحت فرمت سایت مپ و برچسب‌های آن اطمینان حاصل کنید:

ساخت سایت مپ

بررسی سایت مپ

قبل از معرفی سایت مپ خود به موتورهای جستجو گوگل می توانید از قسمت Optimization و قسمت Sitemaps در Google Webmaster Tools ، از عملکرد صحیح نقشه سایت خود اطمینان حاصل کنید. برای این کار باید کلید Add/Test Sitemap که در سمت راست صفحه قرار دارد را فشرده و آدرس سایت مپ خود را وارد نموده، تا گوگل فایل شما را تحلیل کرده و تعداد صفحات معرفی شده توسط آن را به شما نمایش دهد.

 

ثبت نقشه سایت در گوگل

هربار که با ویرایش نقشه سایت خود تغییری ایجاد کردید، با استفاده از همان کلید Add/Test Sitemap، گوگل را از آخرین تغییرات وبسایت خود باخبر کنید. توجه داشته باشید که دکمه Add/Test Sitemap علاوه بر تحلیل نقشه سایت شما به منظور معرفی نقشه سایت به گوگل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه براین شما می توانید با قرار دادن کد زیر در فایل robots.txt خود، سایت مپ خود را به گوگل معرفی کنید.

Sitemap: http://example.com/sitemap.xml

 

نمونه نقشه سایت

در شکل زیر یک نمونه نقشه سایت XML را مشاهده می کنید.

نمونه نقشه سایت

 

معرفی برچسب های مورد استفاده درسایت مپ

در انتهای این مقاله قصد داریم برچسب های مورد استفاده و مهم در طراحی نقشه سایت را به شما معرفی و شما را با کاربرد هرکدام از آنها آشنا کنیم.

<urlset>

سایت مپ با این برچسب شروع و به پایان می رسد.

 

<url>

محتوای لینک هر صفحه درسایت شما، داخل این برچسب قرار خواهد گرفت.

 

<loc>

این برچسب دربردارنده آدرس هر صفحه از وب سایت شماست.

 

<lastmod>

اطلاعات مرتبط با به آخرین ویرایش ها و بروز رسانی ها در هر صفحه، داخل این برچسب قرار می گیرد.

 

<changefreq>

این برچسب اطلاعاتی حاوی بازه زمانی تغییرات درهرصفحه ازسایت شما را در نقشه سایت ارائه می دهد.

 

<priority>

این برچسب نمایشگر مقادیری بین ۰٫۰ تا ۱٫۰ می باشد که جایگاه و اهمیت هرصفحه در سایت شما را نشان خواهد داد.

توجه داشته باشید که:

 • برچسب <loc> اجباری میباشد.
 • برچسب های <lastmod ،changefreq> و <priority> اختیاری می باشند.
 • فایل مپ سایت شما باید روی Host و پوشه اصلی فایل‌ها (public html) قرار بگیرد.
 • تمامی نشانی ها در سایت مپ باید به یک دامنه مربوط باشند.
 • حداکثر طول مجاز برای یک آدرس فقط ۲۰۴۸ کاراکتر می باشد.

حتما ببینید

بازاریابی غیرحضوری چیست؟

بازاریابی غیرحضوری چیست؟ بررسی مزایا و انواع آن

بازاریابی غیرحضوری نوعی از بازاریابی است که در برابر بازاریابی حضوری و بازاریابی مستقیم قرارمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *