بازاریابی گردشگری چیست؟ بررسی مراحل و نحوه اجرای آن

بازاریابی گردشگری چیست؟

بازاریابی گردشگری نوعی از بازاریابی است که به وسیله آن بازدید کنندگان به سمت یک مکان خاص جذب می شوند. این مکان می تواند یک کشور، یک شهر، یک میراث خاص یا یک مکان مقصد گردشگری و یا یک هتل و مرکز همایش باشد. این مکان می تواند هر چیزی باشد که پتانسیل جذب گردشگر را داشته باشد.

بازاریابی گردشگری

درک مفهوم بازاریابی گردشگری

بازاریابی گردشگری با استراتژی های بازاریابی در حوزه گردشگری همراه است. امروزه بسیاری از کشورها در جهان وجود دارند که گردشگری نقش عمده ای در تقویت تولید ناخالص داخلی آنها دارد. در چنین مواردی، بازاریابی گردشگری به یک عنصر تجاری مهم تبدیل می شود. بسیاری از مکان ها به طور ذاتی کانون گردشگران هستند؛ مانند تاج محل در هند یا ایفل در فرانسه. اکنون مکان هایی مانند این مناطق به عنوان مناطقی عالی در نظر گرفته می شوند که می توان بازاریابی گردشگری را در آنها تقویت کرد. مکانهایی که احتمالا مهمترین نقاط جذب گردشگر هستند محل هایی می باشند است که بازاریابی گردشگری را رونق می دهند.

برای اینکه یک بازاریابی موفق گردشگری اتفاق بیفتد، چیزی که بیشتر مورد نیاز است این است که برندها باید هویت برند خود را به همه نشان دهند، به گونه ای که صدای آنها در بازارهای هدف شنیده شود. از این طریق آنها قادر خواهند بود با موفقیت اهداف خود را عملی سازند. موسسات گردشگری باید در ارائه خدمات به مشتریان بسیار دقیق باشند. دلیل این امر این است که اگر مشتریان از خدمات شما رضایت داشته باشند، این رضایت را به اطرافیان خود نیز منتقل می کنند و از طریق بازاریابی دهان به دهان موجب رشد کسب وکار شما و یک مقصد گردشگری خاص می شوند. در بازاریابی گردشگری، یافتن و جلب توجه مشتریان هدف و هدایت آنها به سمت وب سایت شما هدف اصلی است. بنابراین یک برنامه ریزی استراتژیک،  کلید بازاریابی موثر در گردشگری است.

بازاریابی توریسم

۳ روش اصلی اجرای بازاریابی گردشگری

اکنون روش های مختلفی وجود دارد که برای شکوفایی بازاریابی گردشگری استفاده می شود. در زیر ۳ روش اصلی این نوع بازاریابی را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- بازاریابی موقعیت مکانی

در این نوع بازاریابی، تمرکز اصلی بازاریابی گردشگری در جلب توجه مردم به یک مکان خاص است. در این مورد، هیچ توصیه ‌ای در رابطه با یک سایت خاص یا یک نوع محل اقامت ارائه نمی شود. در حال حاضر مکان هایی وجود دارد که در سراسر جهان طرفداران زیادی دارند و بازاریابان گردشگری برای جلب توجه مردم به چنین مکان هایی نیازی به تلاش زیادی ندارند.  تنها کاری که باید این بازاریابان انجام دهند این است که وجود چنین مکان هایی را به مردم یادآوری کنند و این کار شانس بازدید مردم از این مکان ها را افزایش می دهد.

بازاریابان گردشگری باید به سادگی به مردم یادآوری کنند که یک شهر خاص چقدر شگفت انگیز است و راه های مختلفی که می توانند در اینجا تعطیلات خود را پشت سر بگذارند چیست. بنابراین، بازاریابی موقعیت مکانی یکی از ساده ترین اشکال بازاریابی گردشگری است که در آن بدون تلاش زیاد و با تکیه بر نام تجاری خود و تمرکز روی محبوبیت برخی از مکان های خاص، می توان مشتری را جذب کرد.

۲- بازاریابی فعالیت

این نوع بازاریابی گردشگری با در نظر گرفتن مکان و  فعالیت هایی که در چنین مکان هایی انجام می شود، صورت می گیرد. این نوع بازاریابی معمولا مسافرانی را که عاشق ماجراجویی هستند و یا فعالیت های مختلفی را در ذهن دارند، هدف قرار می دهد. مکان های زیادی در سراسر جهان وجود دارد که به دلیل فعالیت های خاص مشهور هستند. همان طور که آلاسکا به دلیل اسنوبورد مشهور است، سواحل استرالیا برای غواصان و شناگران ایده آل است و ده ها مکان تفریحی دیگر که به دلیل مواردی نظیر این دو مورد برای همه دوستداران طبیعت مشهور است.

بنابراین بسته به نوع فعالیتی که یک مکان خاص به آن مشهور است، می توان بازاریابی گردشگری را انجام داد. برخی از افراد ممکن است عاشق ماجراجویی باشند، برخی ممکن است به دنبال هنر و فرهنگ باشند و برخی از افراد شکار را دوست دارند. پس بسته به منطقه مورد علاقه آنها، نشانگرهای گردشگری می توانند گروه های مشتری را تقسیم کرده و به آنها نزدیک شوند. بنابراین بازاریابی بر حسب فعالیت نوعی از بازاریابی گردشگری است که با توجه به فعالیتهایی که در یک مکان خاص انجام می شود، صورت می پذیرد.

۳- بازاریابی شرکتی

این یک رویکرد جالب در صنعت گردشگری است. اکنون مشخص شده است که تعداد زیادی از افراد شاغل در بخش های شرکتی مجبورند برای شرکت در یک کنفرانس یا یک جلسه به مکان های مختلف سفر کنند. سپس طبق تحقیقات انجام شده مشخص شد که اگر این مکان ها برای گردشگر ایده آل باشند، تعداد افراد برای حضور در آن مکان ها افزایش می یابد و فردی که برای یک کنفرانس کاری به این منطقه سفر کرده است، در دفعه بعدی خانواده و دوستان خود را نیز به همراه خود می آورد. حال با در نظر گرفتن این سناریوها، روش شرکتی می تواند سهم زیادی در بازاریابی گردشگری داشته باشد زیرا پتانسیل قابل توجهی دارد. در اینجا بازاریابان گردشگری از این واقعیت استفاده می کنند که با برنامه ریزی جلسات تجاری در اماکن گردشگری، نظر مردم  را به خود جلب کنند و در نتیجه سود زیادی از آن کسب کنند.

گردشگری

۳ رکن اساسی بازاریابی گردشگری

پایه و اساس بازاریابی گردشگری بر سه ستون مهم استوار است. بگذارید هریک از این موارد را به طور جداگانه بررسی کنیم تا ببینیم که چگونه آنها می توانند در اجرای فرآیند گردشگری سهیم باشند.

۱- مزایای فروش

یکی از مهمترین جنبه های بازاریابی گردشگری تعیین تاثیر مزایای فروش و دیگر انواع مزایایی است که با رقابت با رقبای خود در همان بازار حاصل می شود. بازاریابان باید بیشتر روی چنین مقصدی تمرکز کنند که هم باعث ایجاد تجارت و هم مزایا و لذت مشتریان شود. این لذت ها به عوامل مختلفی مانند سهولت مسافرت، امکانات هتل ها، زندگی شبانه در آن مکان، فعالیت های ارائه شده و فرهنگ کلی آن مکان بستگی دارد. بنابراین با در نظر گرفتن این عوامل، بازاریابان گردشگری مناطقی را که باید بیشتر روی آن تمرکز کنند، بهتر درک می کنند تا بازاریابی گردشگری بتواند به طور مؤثر انجام شود.

۲- قیمت

قیمت یکی دیگر از جنبه های مهم بازاریابی گردشگری است. اکنون بسیاری از افراد به دلیل مسائل مالی و مسائل مربوط به ارز از سفر خودداری می کنند. این جایی است که بازاریابی گردشگری می تواند موثر واقع شود. امروزه برنامه های زیادی ایجاد شده است که در صورت رزرو هتل یا  رزرو بلیط مسافرتی از قبل، به مسافران تورهای جهانگردی تخفیفاتی ارائه  می دهند. این روش مشتری بسیاری را به خود جلب می کند. هدف از این شیوه، سعی در ارائه خدمات ارزش افزوده به مشتریان است. برخی از هتل ها نیز وجود دارند که خدمات اینترنت رایگان را نیز به مسافران خود ارائه می دهند. در این نوع بازاریابی بسته به اینکه چه فصلی از سال باشد قیمت ها تغییر می کند.

۳- مکان

حال برای اینکه بازاریابی گردشگری بتواند سود خوبی کسب کند، تصمیم گیری در مورد مکانی که می خواهند روی آن تمرکز کنند، می تواند نقش مهمی در طی مسیر جذب مشتری داشته باشد. مکان به آن منطقه اشاره دارد که در آن می توان محصولات و خدمات را ارائه کرد. اکنون در بازاریابی گردشگری، توضیحات و اطلاعات لازم درباره مکان مورد بحث از طریق نمایندگی های مسافرتی، اپراتورهای تور، و بازاریابان گردشگری به مشتریان ارائه می شوند و توزیع تسهیلات و خدمات  از طریق دفاتر و وب سایت های آنلاین انجام می گیرد.

جهانگردی

۴ مرحله اجرای بازاریابی گردشگری

۱- شناسایی بازار هدف ایده آل

اولین هدف برای ایجاد یک کمپین بازاریابی گردشگری موفق، مشخص کردن بازار هدف ایده آل است. بسته به نوع مقصد گردشگری، مشتری متفاوت خواهد بود.

۲- جذب مشتریان جدید و توسعه وفاداری

پس از شناسایی بازار هدف ایده آل، باید استراتژی دستیابی به این مشتریان بالقوه تدوین شود. از آنجا که وفاداری مشتری مهم است، باید در ساخت آگاهی از برند و ایجاد کمپین های مداوم و بهم پیوسته که هم مسافران قبلی را هدف قرار می دهد و هم خاطبان جدید را، وقت زیادی صرف شود.

۳- درک مراحل سفر مشتری

در بازاریابی گردشگری، هدف نهایی از فروش “ایجاد تجربه خوب” برای مشتری است و نه یک موضوع مادی. این بدان معنی است که سفر مشتری باید به خوبی انجام شده و رضایت او را به همراه داشته باشد. درک راحل و جزئیات سفر مشتری، برای ایجاد یک کمپین بازاریابی موفق بسیار مهم است.

۴- ایجاد تمایز با رقبا

صنعت جهانگردی روز به روز بیشتر و بیشتر رقابتی می شود و مهم است که اطمینان حاصل کنید که تجارت شما متمایز از سایر رقبا است. برجسته کردن آنچه در مورد تجارت شا منحصر به فرد یا متفاوت است یکی از بهترین راهها برای دستیابی به این هدف است. یک استراتژی واقعا خوب، قادر است این نکات را به طور مؤثر، به مشتریان نشان دهد.

تور گردشگری

بازاریابی اینترنتی چگونه سبب رشد گردشگری می شود؟

بازاریابی اینترنتی یکی از مؤلفه های اساسی برای ارتقاء مشاغل گردشگری در سراسر جهان است. بازاریابی اینترنتی برای صنعت گردشگری می تواند به شما در عملکرد بهتر کمک کند و همچنین می تواند در ارتباط با مشتریان مختلف از کشورهای مختلف به شما کمک کند. همچنین به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات بصری مقصد را نشان داده و احتمالا این امر باعث جذب بیشتر و استقبال بیشتر میشود. این روزها اینترنت در سراسر جهان رو به افزایش است و بازاریابی اینترنتی از ارکان هر کسب وکاری است.  این شرایط شامل حضور در وب، فعالیت در رسانه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیسبوک، بهینه سازی موتورهای جستجو، وبلاگ نویسی و ایمیل مارکتینگ است.

بازاریابی اینترنتی مهمترین بخش هر تبلیغاتی است که در سطح جهان انجام می شود تا افراد با مطالب شما و سیاست های کاری شما آشنا شده و درباره شما اطلاعات بیشتری کسب کنند. وب در سراسر جهان قابل دسترسی است، بنابراین بازاریابی اینترنتی بهترین راه حل برای ارتقاء مسافرت و بازاریابی گردشگری نیز خواهد بود.

برای موسسات گردشگری و آژانس های مسافرتی، بازاریابی اینترنتی و سئو راهی مؤثر برای هدایت مخاطبان به سمت وب سایت آنهاست. به طور خاص، اگر به دنبال راه اندازی مشاغل گردشگری مسافرتی هستید، بازاریابی آنلاین کلید موفقیت شماست. از آنجا که صنعت گردشگری یک تجارت جهانی است، بنابراین بهتراست مخاطبان جهانی را هدف قرار دهید. برای این منظور بازاریابی آنلاین تنها راهی است که از طریق آن می توانید تعداد نامحدودی مخاطب را هدف بگیرید.

تاثیر اینترنت در صنعت گردشگری

مزایای استفاده از اینترنت برای بازاریابی گردشگری

  • اینترنت با سرعت بخشیدن به برقراری ارتباط و ارائه کلیه جزئیات لازم، آژانس های مسافرتی را تقویت می کند.
  • شما می توانید با تجسم کیفیت خدمات و محصولات گردشگری از طریق اینترنت، احساس بهتری در مردم ایجاد کنید.
  • اینترنت را می توان به عنوان بستری با ارزش برای جمع آوری مشتریان در نظر گرفت و در عین حال نیازهای آنها را نیز مشخص کرد.
  • با اینترنت می توانید تحقیقات کیفی و مؤثری در بازار داشته باشید. ورود اینترنت در صنعت گردشگری باعث بهبود ابزارهای تبلیغاتی مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه ها و پوسترها در ایجاد متن ها، عکس، نقشه ها یا تبلیغات سه بعدی شده است.
  • از طریق بازاریابی ایمیل، می توانید خبرنامه ایمیل هفتگی یا ماهانه را با اطلاعات به روز شده در مورد مقصد مورد نظر خود و پیشنهادهای ویژه سفر به همراه فعالیت های جدید ارسال کنید.
  • به اشتراک گذاشتن تجربیات ارزشمند سفر و دانش گسترده در مورد مسافرت مشتریان توسط شما به صورت آنلاین، می تواند مشتری های جدید را ترغیب کند.
  • از آنجا که مردم به سمت استفاده بیشتر از اینترنت قدم بر می دارند، می خواهند به شما با چند کلیک دسترسی پیدا کنند. رزرو آنلاین بلیط و هتل یکی از مهترین مواردی است، که بازاریابی اینترنتی در صنعت گردشگری تاثیر می گذارد.

امروزه بیشتر افراد قبل از برنامه ریزی در هر سفر، در وب سایت ها به مطالعه شرایط مورد نیاز می پردازند. آنها ترجیح می دهند از طریق وب، تحقیقات خود را در مورد مکان ها و اقامتگاه ها انجام دهند، زیرا این کار ساده تراست. بنابراین استفاده از وب برای تجارت گردشگری نه تنها یک ضرورت بلکه یک الزام است. پس با بهره گیری کامل از بازاریابی آنلاین، تجارت گردشگری خود را در سراسر جهان گسترش دهید.

جهانگرد

نتیجه گیری

بازاریابی گردشگری ممکن است گاهی اوقات خصوصا هنگام جذب گردشگران ملی و بین المللی چالش برانگیز و گران باشد. بنابراین، بازاریابان باید نیازها و خواسته های مشتریان خود را کاملا درک کنند تا بتوانند یک برنامه بازاریابی مناسب تهیه کنند. جهانگردی کمک زیادی به تولید ناخالص داخلی یک کشور می کند. در نتیجه، کشورهای جهان سرمایه گذاری در توسعه گردشگری و ترویج جاذبه های گردشگری را در الویت قرار می دهند. امیدواریم با راهکارها و فنون مناسب بازاریابی گردشگری که در این مقاله ارائه شد، به شما در راستای رشد صنعت گردشگری و کسب وکار خود گام موثری برداشته باشیم.

 

حتما ببینید

بازاریابی ارزان

بازاریابی ارزان و معرفی ۱۰ ایده عالی

ّبازاریابی ارزان چیزی است که امروزه به دغدغه بسیاری از مدیران و صاحبان مشاغل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *