گوگل ادوردز چیست و چگونه کار میکند؟

اگر به تازگی عبارت گوگل ادودرز یا تبلیغات در گوگل به گوشتان خورده ولی در دنیای بازاریابی گوگلی تازه وارد هستید و نمی دانید گوگل ادوردز دقیقا چیست جای مناسبی را انتخاب کرده اید. در اینجا به تبلیغات گوگل ادودرز (که قبلاً به عنوان کلمات تبلیغاتی گوگل شناخته می شد) نگاهی می اندازیم؛ خدمات تبلیغاتی گوگل امکان قرار دادن آگهی در صفحه اول گوگل را با پرداختن هزینه (بصورت دلار حواله) به این شرکت فراهم می کند.

این پلتفرم تبلیغاتی جایگزین مناسبی برای سئو است، چراکه نیازی به طی مدت زمان لازم برای پیشرفت سئوی سایت نیست و افزایش رتبه سایت بصورت تدریجی انجام نمیگیرد، بلکه بلافاصله بعد از خرید تبلیغات گوگل نمایش آن شروع می شود. با استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل که نسبتا ارزان و آسان است، می توان نتایج فوری را بصورت ملموس مشاهده کرد.

تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو

تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو از جمله گوگل، یاهو، بینگ و… عبارتی است که برای تبلیغات درون نتایج یک موتور جستجو به کار می رود. اغلب در بالای صفحه نتایج یا در کنارۀ آن ظاهر می شوند و تفاوت چندانی با نتیج طبیعی موجود در صفحه اول گوگل ندارند. در حال حاضر، گوگل یک برچسب با عنوان “تبلیغ” بصورت کوچک و سبزرنگ در کنار تبلیغات ادودرز خود قرار می دهد و از نظر ظاهری این تنها تفاوت گوگل ادوردز و سئو است.

نحوه نمایش تبلیغات گوگل ادوردز در صفحه اول گوگل

گوگل تنها موتور جست­وجوی دارای این قابلیت نیست. Bing نیز دارای شبکه تبلیغاتی مخصوص به خود می­باشد که شبکه بینگ نام دارد. اما گوگل تنها موتور جست وجوی دارای این قابلیت نیست. بلکه Bing نیز دارای شبکه تبلیغاتی مخصوص به خود می باشد که شبکه بینگ نام دارد.

در این مقاله، تمرکز بر روی تبلیغات گوگل ادوردز است. بیایید نگاهی به نحوه کارکرد آن بیندازیم.

اصول اولیه تبلیغات گوگل ادوردز

به طور خلاصه اگر بخواهیم راجع به سازوکار گوگل ادودرز صحبت کنیم باید بگوییم که، تعدادی کلمه که مشتری هدف شما ممکن است در گوگل جستجو کند را انتخاب می کنید. سپس، یک آگهی با جملات جذاب که با توجه به آن کلمات در صفحه اول گوگل ظاهر می شود را ایجاد می کنید. عملیات ساخت این آگهی در محیطی به نام اکانت گوگل ادوردز انجام میگیرد که امکانات کاربردی بسیاری زیادی دارد. حتما به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که تصمیم به استفاده از خدمات گوگل ادوردز توسط یک پارتنر گوگل در ایران، حتما اکانت مستقیم ادوردز را از آنها درخواست کنید. یعنی بتواننید از طریق مرجع گوگل ادوردز به آدرس ads.google.com به حساب خود سر بزنید.

پس از ساخت آگهی، اقدام به شارژ اکانت گوگل ادودرز می کنید که از ملزومات آن داشتن یک کارت بانکی معتبر با امکان پرداخت ارزی است. در پایان این مراحل تبلیغ شما در صفحه اول گوگل نمایش داده می شود و هر بار که کاربران هدف کلمات کلیدی موجود در اکانت را جستجو کنند با تبلیغ شما و رقبایتان مواجه می شوند که ممکن است روی تبلیغ شما کلیک کرده و وارد وب سایتتان شوند. با هر ورودی به سایت شما مقداری از شارژ اولیه کسر می شود و با تکرار این فرآیند شارژ شما رفته رفته به صفر میل می کند که می توانید برای شارژ مجدد اکانت اقدام نمایید.

البته شما تنها شرکتی نیستید که خواهان ارائه تبلیغات به مشتریان حاضر در گوگل که آن کلمات به خصوص را جستجو کرده اند. برای شرکت های رقیب نیز امکان استفاده از گوگل ادوردز وجود دارد. سوال اینجاست که دهها رقیب وجود دارد پس کدام سایت نمایش داده می شود؟ در اینجا گوگل مکانیزم مزایده را در گوگل ادوردز نهادینه کرد که در ادامه میخوانید.

اگر مایل به ظاهر شدن تبلیغات خود هستید، باید بر اساس این که حاضرید به ازای هر کلیک بر روی آگهی چه مقدار به گوگل هزینه پرداخت کنید. یعنی در مقابل شرکت های دیگر به گوگل پیشنهاد مزایده دهید. هرچه بیشتر به ازای کلیک پرداخت کنید، احتمال ظاهر شدن تبلیغات شما در نتایج جستجو و همچنین کسب رتبه های بالاتر بیشتر می شود. به همین دلیل است که به این نوع تبلیغ، پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) نیز گفته می شود.

با این حال، بر خلاف سایر مدل های مزایده ای به هنگام، بالاترین پیشنهاد نیست که در نظر گرفته می شود! برای تعیین این که تبلیغات شما چقدر بر روی صفحه نتایج جستجو بالا قرار می گیرد و این که اصلاً آیا نشان داده می شود یا خیر، گوگل از پارامتری به نام “رتبه تبلیغ” استفاده می کند.

رتبه تبلیغ چیست؟

رتبه تبلیغ معیاری است که گوگل برای تعیین مرتبه نمایش تبلیغات گوگل ادودرز بر روی صفحه نتایج جستجو استفاده می کند. با توجه به راهنمای تبلیغات گوگل:

“در کل، تبلیغات دارای بالاترین رتبه تبلیغ، در بالاترین جایگاه نشان داده می شود و تبلیغات دارای رتبه دوم، در موقعیت بعد از آن قرار می گیرد، و به همین ترتیب.”

پیشنهاد مزایده ای شما تنها یکی از ۵ عامل مهم است. سایر عوامل به صورت زیر است:

کیفیت تبلیغات و صفحه فرود (که در امتیاز کیفیت منعکس می شود)

حداقل رتبه تبلیغ: مجموعه ای از حداقل های پارامتر کیفیت تبلیغ که آگهی شما باید برای صلاحیت نشان داده شدن، حائز آنها باشد. اینها ممکن است به چیزهایی مانند ماهیت و موضوع جستجو، موقعیت مکانی، و نوع دستگاه کاربر وابسته باشد.

زمینه تحقیق: شامل جستار، زمان جستجو، سایر تبلیغات و نتایج جستجو که در صفحه نشان داده می شوند، و سایر موارد مانند موقعیت مکانی و نوع دستگاه.

گسترش آیتمها و سایر قالب های تبلیغ. اینها بخش هایی از اطلاعات اضافی مانند شماره تلفن، یا لینکها به سایر صفحات بر روی وبسایت شخصی شما هستند که می توانید اضافه کنید.

پیشنهاد مزایده ای

همانطور که گفته شد به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ شما، هزینه ای به گوگل پرداخت می کنید. به این روش، هزینه به ازای کلیک (CPC) گفته می شود.

می توانید از گزینه  مقدار پیشنهاد حداکثر را انتخاب کنید. در صورت انتخاب این گزینه خودکار، گوگل مقدار پیشنهاد را با توجه به بودجه ای که دارید انتخاب می کند و بیشترین کلیک های ممکن در حالت تئوری را می آورد.

گزینه دیگر که کمتر رایج است، هزینه به ازای تأثیر می باشد. در این روش، به ازای هر ۱۰۰۰ بار ظاهر شدن تبلیغات شما در صفحه نتایج جستجو، به گوگل هزینه پرداخت می کنید؛ بدون توجه به کلیک کردن یا نکردن کاربران.

زمانی که طول می کشد تا تبلیغات گوگل تمام تبلیغات مرتبط که برای یک عبارت جستجو پیشنهاد مزایده می دهند را می بیند، تصمیم می گیرد که آیا مزایده ای وجود داشته باشد یا خیر، مزایده را انجام دهد، بهترین تبلیغات را تشخیص دهد، و آن تبلیغات را بر روی صفحه نتایج جستجو نشان دهد، زمانی است که طول می کشد تا شخص یک عبارت جستجو را در گوگل بنویسد و نتایج را دریافت نماید. این زمان حدود ۰٫۲۶ ثانیه است.

جایگزین های گوگل ادوردز

شبکه بینگ: که قبلاً به عنوان شبکه Yahoo Bing شناخته می شد، متعلق به بینگ، یعنی بزرگترین رقیب گوگل است. تعدادی از شرکای سندیکایی این شبکه را تشکیل می دهند که شامل AOL، Wall Street Journal، و Gumtree است.
با توجه به آمار تبلیغات شبکه بینگ در حال حاضر ۳۳% از سهم بازار را در ایالات متحده و ۲۴% سهم بازار را در بریتانیا دارد. این یعنی بخش قابل توجهی از کاربران که شاید از گوگل استفاده نمی کنند و با تبیلغات گوگل قابل دسترسی نباشند را در اختیار دارد.

بهینه سازی سایت (SEO): این عبارت شامل همه روش ها، تاکتیک ها و روندد هایی است که می توان به وسیله آنها احتمال ظاهر شدن وبسایت و رتبه بندی مناسب در نتایج موتور جستجو (غیر پرداختی) را افزایش داد. در صورت تقویت سئوی سایت ممکن است حتی نیاز به استفاده از جستجوی پرداختی را نداشته باشید. با این حال، بسیاریی از بازاریابان عقیده دارند هر دو نوع اینها برای جستجوی بازاریابی حیاتی هستند و یکدیگر را تکمیل می کنند.

تبلیغات فروشگاهی گوگل: ممکن است در اولین شکل، متوجه نواری که نتایج خرید اسپانسر شده را نشان می دهد شده باشید. می توان فهرست هایی مانند این را با ایجاد تبلیغات فهرستی محصول (PLA) دارای جزئیات مرتبط، تصاویر مناسب، قیمت های محصولات، و نام فروشگاه، در تبلیغات گوگل ثبت کرد.

تبلیغات فروشگاهی گوگل

منبع: econsultancy.com

حتما ببینید

بازاریابی غیرحضوری چیست؟

بازاریابی غیرحضوری چیست؟ بررسی مزایا و انواع آن

بازاریابی غیرحضوری نوعی از بازاریابی است که در برابر بازاریابی حضوری و بازاریابی مستقیم قرارمی …

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *